OBŘÍ ÚTOK HACKERŮ: Rusové napadli ČESKÉ WEBY! RADY JAK SE BRÁNIT

Hacker
Zdroj: oficiální zdroj
Ilustrační foto.

Naše největší publikační základna Blog.cz zažila jeden z nejrozsáhlejších útoků hackerů za poslední dobu.

Kromě blogu.cz hlásí útok i jiné servery. Všechny ale mají jedno společné - negativně informovaly o společnosti První faktorská.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Jakmile si kdokoli vzal na paškál tuto úvěrovou společnost, byl napaden hackerským útokem. Deset tisíc a více počítačů začalo útočit na stránky blog.cz. Konkterétně ne na úvodní stránku, ale na konkrétní blog, na kterém bylo napsáno, ať si lidé dají na tuto společnost pozor. Množství počítačů, které blog napadly, se začalo tvářit jako návštěvníci.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejhorší prohřešky proti „mobilní etiketě“
 

Systém se jednoduše zahltil a padal. Každou vteřinu se do něj generovalo okolo 13 tisíc přístupů. Podobně skončil i server podvodnefirmy.cz.
 

IP adresy "takzvaných návštěvníků" byly z celého světa, hlavně ale u Ruska nebo Ukrajiny.
 

Co vše udělat pro to, aby byl váš počítač a data maximálně zabezpečená?
 

V počítači nesmí chybět alespoň základní bezpečnostní software, tj. antivir a tzv. firewall, který staví mezí počítač a internet pomyslnou zeď. Tu musejí útočníci nejdříve zdolat, aby se dostali do útrob vašeho počítače.
 

Můžete vybírat z mnoha programů různých výrobců. Některé jsou zcela zdarma, například avast! Free Antivirus. Lepší výsledky ale poskytují placené aplikace výrobců F-Secure, Symantec, Kaspersky Lab, AVG, atd.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

1. Aktualizujte programy

Nespoléhejte se pouze na automatické skeny antivirových programů a na samočinné aktualizace. Zkontrolujte čas od času, že vše probíhá jak má, případně spusťte vyhledávání virů a dalších škodlivých programů manuálně včetně záplatování.
 

Prověřte, zda máte aktuální verze používaných programů, zda jsou nainstalovány nejnovější bezpečnostní záplaty.
 

To se týká hlavně operačních systémů a webových prohlížečů. Stranou ale nejsou ani tabulkové a textové procesory. Například bezpečnostní záplaty pro takový Microsoft Word a Excel se na internetu objevují neustále...

2. Neotevírejte podezřelé emaily
 

Procházíte každý den schránku s elektronickou poštou s nadějí, že v ní naleznete něco "užitečného"? Pak dejte dobrý pozor na to, co ve skutečnosti otevíráte.
 

Ne všechny emaily, byť budí zdání, že je odeslal váš známý, nebo banka, musely být odeslány z důvěryhodných zdrojů. Odesílatele lze snadno zfalšovat.

PSALI JSME:

Jak odhalit zloděje svého počítače! TIPY na programy!
 

Můžete pak naletět buď na tzv. phishing (útočník vás může nalákat na podvržené webové stránky, které jako by z oka vypadly těm skutečným, které používá například vaše banka), případně si můžete zavirovat počítač otevřením závadné přílohy v emailu.
 

Tím zpřístupníte útočníkovi cestu k datům ve vašem počítači. Ten si s nimi pak může dělat, cokoliv si zamane.
 

3. Pozor na instalace nových programů
 

Stáhli jste si z internetového "podsvětí" film, případně software? Může být zavirovaný. Opět tak můžete vystavit počítač a vaše data útokům zločinců.
 

Obrana proti tomuto typu útoku je poměrně snadná - využívejte pouze legální multimédia a programy. Pokud se chcete vydat "jinou" cestou, pak po stažení pochybně stažených materiálů jejich obsah alespoň proskenujte aktualizovaným antivirovým programem.

4. Webové stránky mohou být napadeny
 

I regulérní webové stránky mohou být napadeny počítačovými viry. Stačí pak takový web načíst a počítač je okamžitě zavirován.
 

Jak se nejlépe bránit? Opět využívejte služeb antivirových programů a pravidelně aktualizujte jak operační systém, tak internetový prohlížeč. Významně tak snížíte možnost digitální nákazy.
 

5. Citlivá data ukládejte "mimo" internet
 

Na internetu není žádný počítač zcela v bezpečí. Vždycky se najdou cesty, jak se do toho, či onoho zařízení potajmu dostat.
 

Citlivá data (například čísla bankovních účtů, soukromé fotografie, atd.) proto vždy skladujte na externích discích, které nejsou připojeny k počítači tehdy, když pracujete s internetem.
 

Ještě lepší je pro tyto účely využívat počítač, který je napevno "odstřižen" od světové pavučiny.
 

Pokud dodržíte všechna tato doporučení, pak jste na nejlepší cestě k tomu, mít spolehlivě fungující přístroj, který je prostý virů. Když k tomu přidáte zdrženlivost v instalování nových neověřených programů, nejrůznějších typů video-kodeků, neotevírání podezřelých emailů a webových stránek, bezpečnost uložených dat v počítači jen zvýšíte.

TN.cz