Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obžaloba aktérů kuřimské kauzy

Zdroj: tn.cz

Přečtěte si, jaké hrůzy podle obžaloby musely snášet oběti týrání.

Obžalobu podala státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová na jedenatřicetiletou Kláru Mauerovou, pětatřicetiletou Kateřinu Mauerovou, osmadvacetiletou Hanu Bašovou, dvaatřicetiletého Jana Turka, Jana Škrlu a třiatřicetiletou Barboru Škrlovou. Více o případu zde.


Prázdniny 2006


Klára Mauerová ve svém bytě v brněnské Krásného ulici každý den bila své děti Ondru a Jakuba rukou, vařečkou, přezkou, zavírala je v šatníku a na záchodě, zabraňovala jim ve styku s okolím.Srpen 2006


Týrání chlapců v zapůjčené chatě ve Veverské Bítýšce na Brněnsku. Trvalo čtyři dny, pak následovala dvoudenní přestávka a následně pokračovalo týrání další čtyři dny. Klára a Kateřina Mauerovy držely oba chlapce v psích klecích, které zapůjčil Jan Turek. 


Chlapci v nich mohli pobývat jen skrčení v kleče. Do přistavených mís v nich dělali tělesnou potřebu. Pod hrozbou fyzických trestů spolu nesměli komunikovat. Matka je škrábala vidličkou, pálila cigaretou. Ženy hochy svazovaly švihadly, nutily je učit se vulgární texty nazpaměť. Neznalost textů se trestala. Děti byly bity několik hodin. Úkoly rozdával "pan doktor" 


Klára přiměla Ondru, aby se sám pálil cigaretou, aby se řezal ostrým předmětem a dále aby bil bratra Jakuba. Před Ondrou byla sehrána scénka s vykopaným hrobem, v níž mu bylo řečeno, že jeho bratr Jakub je mrtvý. Jakub musel stát delší čas nehnutě na jednom místě. Kolem něj Kateřina vysypala mouku tak, aby byly vidět jeho šlápoty, pokud by se pohnul.


Barbora Škrlová alias Anička topila Ondru v lavoru s vodou, a to do chvíle, kdy se voda vylila vlivem toho, že se hoch bránil.
Klára Mauerová dostala od tajemného "pana doktora" za úkol vyříznout mu ze zadečku kus masa, který měl pak chlapec pozřít. Měla jí pomáhat Kateřina. Klára ale tento úkol nezvládla.Vyřízli mu maso ze zadečku

Přijíždí posila ve složení Jan Turek, Jan Škrla a Hana Bašová. Trojice má Kláře pomoci s převýchovou chlapců. Hochů byly dány na hlavu pytle. Muži je hrubě mlátili, pálili, hoši nekřičeli jen proto, že měli zalepená ústa.


Ondrovi vyřezali z hýždě kus masa. Poraněné místo bylo opáleno. Týrání přihlíží Hana Bašová. Tvořila publikum. Dělala zvuky, aby vzbudila dojem, že jsou hoši sledováni dalšími osobami. Bašová měla tímto zvyšovat strach dětí.


Konec roku 2006

Jakub je v brněnském centru pro děti a mládež Paprsek zavírán do tmavých místností.26. března 2007

Jednání u opatrovnického soudu na Městském soudu v Brně. Cílem je získat Barboru Škrlovou alias Aničku do péče Kláry Mauerové. Klára se svojí sestrou Kateřinou uvádí při jednání smyšlené informace. Soud na jejich základě dal skutečně Aničku - údajného nalezence ze Vsetínska do péče Kláry Mauerové.


Leden až 7. květen 2007


Klára Mauerová zavírá v pronajatém domě v Kuřimi na Brněnsku Ondru do komory pod schody. Chlapec je nahý svazován, spí na studené zemi, je ponižován, bit, potřebu koná do kbelíku, nedostává kvalitní stravu. Vše končí 7. května odhalením týrání a vyproštěním Ondry z komory pod schody.


Z kuřimského domu je odvážena zatčená Klára Mauerová na policii a kromě týraného Ondry i jeho bratr Jakub a údajná Anička. Děti jsou předány do krizového centra Klokánek v Brně. 


Záchrana Ondry odstartuje vyšetřování, při němž se ukáže, že byl týrán i Jakub, a že Anička je dnes již třiatřicetiletá Škrlová. 


Kauzu budeme pozorně sledovat i ve středu.  

dra ČTK