Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

mýty a fakta

Ochranné faktory v opalovacích krémech: Je padesátka lepší než třicítka? Nebo jde o trik?

Pozor na spáleniny od sluníčka
Zdroj: isifa.com

V zemích EU je povoleno používat 27 ochranných faktorů, to jest látek snižujících dávku UV záření dopadající na kůži. Používání opalovacích krémů je doporučováno nejen jako ochrana před spálením, ale i různými alergickými reakcemi vyvolanými sluncem.

Na trhu je okolo 300 druhů různých opalovacích krémů. Jejich použití je doporučováno k zabránění zarudnutí a vyrážky po slunění, ke zpomalení stárnutí a ke snížení rizika rakoviny.

 

Číslo ochranného faktoru vyjadřuje, kolikrát je po jeho použití prodloužen pobyt na slunci, aniž pokožka následně zarudne. Vyjadřuje tak hlavně ochranu proti UVB záření (290–320 nm), které je hlavní příčinou zarudnutí.

 

 

Pozor na ochranný faktor
 

"Čím vyšší sluneční ochranný faktor (SPF), tím je samozřejmě ochrana pokožky lepší. SPF ale chrání jen proti vzniku zánětu kůže provázeného zarudnutím, nikoli před dalšími účinky UV záření jako je snížení imunity, stárnutí kůže či rakovina včetně maligního melanomu," tvrdí MUDr. Eva Dogoši.
 

Ochranný faktor vyšší než 30 je již pouze marketingovým trikem a spotřebitel v praxi nemůže významně pocítit rozdíl mezi faktorem 30 a například 60. V USA a Austrálii proto není povoleno označovat vyšší faktory jinak než 30+.

 


 

Jak se bránit proti záření

 

"V našich podmínkách u zdravého člověka by měl být dostačující faktor 15-20 podle fototypu. SPF nižší než 15 prakticky nemá smysl. Vysoký SPF ( minimálně 30) je nutný u rizikových skupin, jako jsou malé děti, osoby s poruchami pigmentace, kožními nádory či prekancerosami, po laserovém ošetření kůže, u kožních chorob zhoršovaných UV zářením, při užívání některých léků atp. V těchto případech tedy volíme faktor 30-50, i když nutno konstatovat, že rozdíl v intenzitě ochrany mezi SPF 30 a 50 je minimální a projevuje se hlavně na ceně přípravku," podotýká Eva Dogoši.

 

 

Ochrana proti UVA záření (320–400 nm), které je rovněž škodlivé, ale nepůsobí zarudnutí, je udávána jen některými výrobci, a to pětistupňovou škálou vyjadřující poměr ochrany před UVA k ochraně před UVB zářením. Například 4 hvězdičky znamenají, že ochrana před UVA je 4/5 ochrany před UVB.
"Doporučuji sledovat u fotoprotektivních přípravků přítomnost filtrů proti UVA, protože právě UVA přispívá k urychlenému stárnutí kůže, pigmentacím i ke vzniku rakoviny kůže," říká lékařka Eva Dogoši.

 

 

Vyšší cena za nic
 

Ve Velké Británii udělali test, jehož výsledky jsou šokující. Krémy takzvaně hypoalergenní či určené pro citlivou pokožku obsahují naprosto stejné chemikálie jako ostatní výrobky. Není mezi nimi žádný rozdíl, ale jejich cena je přitom vždy vyšší než u běžného opalovacího krému.
 

"Příčinou alergií může být samotný sluneční filtr ( především jde o tzv. chemické filtry), ale také parfémy, stabilizátory, konzervanty a další přidané látky. Jestliže chceme těmto nežádoucím reakcím předejít, můžeme zvolit přípravek s tzv. minerálními filtry, které nedráždí, jsou netoxické a nevyvolávají alergické reakce. Pokud chcete mít jistotu, že fotoprotektivní krém skutečně odpovídá všem ochranným a bezpečnostním požadavkům, doporučuji jeho nákup v lékárně," dodává podotýká Eva Dogoši, je vede poradnu na www.ulekare.cz.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co dělat, když máte ze slunce zánět spojivek

Slunce ohrožuje děti více než dospělé

Solárium vs. polední slunce. Co škodí víc?

Jak na popáleniny od slunce
 

TN.cz