Od tebe pomoc nechceme! Vzkazují Češi synovi Heydricha

Syn Reinharda Heydricha Heider zřejmě nebude shánět peníze na rekonstrukci zámku v Panenských Břežanech. Jak uvádí týdeník Sedmička, odradila jej ostrá kritika české veřejnosti, která nesouhlasí s tím, aby syn zastupujícího říšského protektora s obnovou zámku pomáhal.

Z nedávné návštěvy obce a procházky po chátrajícím dolním zámku v Panenských Břežanech, kde rodina Reinharda Heydricha za války žila, byl jeho syn velmi rozčarovaný. Zmínil se proto starostovi, že pokud by byl ze strany soukromého majitele zájem, může pomoci se sháněním peněz na opravu. Informaci odvysílal jako první Radiožurnál. "Den poté jsem zavolal majiteli zámku a nabídku mu tlumočil. Dostal jsem souhlasnou odpověď," vypráví starosta Libor Holík.

 

Podívejte se na reportáž TV NOVA:

 


 

Jenže pak začaly v Břežanech zvonit telefony. Lidé, kteří Heydricha při návštěvě zámku doprovázeli, i samotný Haider se ocitli v kolotoči rozhovorů, vysvětlování a také negativních reakcí. Syn říšského protektora proto začal couvat. "Teď, když znám reakce veřejnosti, domnívám se, že to nemá smysl,“ napsal v e-mailu vedení obce šestasedmdesátiletý Heydrich, který žije v Německu.
 

"Volala mi nějaká paní. Řvala na mě, nechtěla mě vůbec pustit ke slovu a pak třískla telefonem,“ popisuje situaci těsně po zveřejnění informace Libor Holík.
 

Smršť telefonátů překvapila i pětaosmdesátiletou Helenu Vovsovou, která Heydricha v Břežanech provázela. "Myslela jsem, že bude ticho po pěšině,“ říká pamětnice, která za války jako mladá dívka vypomáhala v zámecké zahradě. A to i v době, kdy se zámek stal na čas sídlem rodiny Reinharda Heydricha.
 

Současný majitel zámku popírá, že by o nabídce Heydrichova syna někdy vůbec slyšel. "Žádnou takovou nabídku jsme neobdrželi," řekl pro týdeník Sedmička Ondřej Čemus, jednatel Inovačně technologického centra, které v zámku sídlí. Z Heydrichova e-mailu vyplývá, že v Břežanech se zastavil ryze ze soukromých důvodů a nabídka pomoci vyplynula náhle, když viděl, v jakém stavu chátrající rezidence je.
 

Případné vybudování památníku odboje ve zrekonstruované budově by mohl zachránit domov důchodců, protože se nachází v horním zámku a kraj ho plánuje vystěhovat. Na jeho místě má být právě takový památník.
 

"Nápad zapojit do získávání dotací na opravu zámku syna Reinharda Heydricha považuje vedení kraje za bizarní. Muzeum odboje by mělo vzniknout v prostorách, které jsou veřejným majetkem. Tím je horní zámek," říká mluvčí kraje Berill Mascheková.
 

Nabídka se nelíbí představitelům Českého svazu bojovníků za svobodu. "Považuji to za další ponížení hrdinů protinacistického odboje, za ztrátu české hrdosti, za absolutní negaci činnosti našich popravených," říká Robert Kraus, jehož matka byla za války popravena jako členka odboje.
 

Starosta Libor Holík však Heydricha brání. Podle něj si Heydrich jako dospělý hrůzy nacistického režimu uvědomoval. "Nemůžu přece vyhodit člověka, který se provinil pouze tím, že se narodil svému otci," vysvětluje starosta.

Mediafax