Odbojáři DOSTANOU peníze! Prezident Klaus podepsal zákon o protikomunistickém odboji!

Prezident Václav Klaus podepsal ve středu zákon, který uznává protikomunistický odboj a jeho účastníkům přiznává finanční ohodnocení. Sám prezident má však k zákonu výhrady, informoval mluvčí Pražského hradu Petr Macinka.

"Zákon, i když o něm nejsem zcela přesvědčen, jsem podepsal, protože je to téma, s kterým se naše společnost dlouhodobě – ne příliš úspěšně – potýká, a já nechci přispívat k další polarizaci naší společenské debaty," uvedl prezident Václav Klaus.

Nevěří však prý v bezelstnost předkladatelů zákona ani v hloubku přesvědčení těch, kteří ho na půdě parlamentu schvalovali.

"Nevěřím pokusu zákonem popisovat dějiny a s odstupem 22 let od pádu komunismu tímto alibistickým způsobem 'vyřešit' naši minulost. Nevěřím, že všichni ti, kteří autenticky narušovali a ohrožovali komunismus, budou mít zájem být pomocí tohoto zákona úředně za tuto svou činnost 'uznáni', a nevěřím, že o takovéto uznání naopak nebudou usilovat i ti, kteří komunismu ve skutečnosti vůbec neublížili," pokračoval ve svém dopise prezident.

PSALI JSME TAKÉ:
Ctirad Mašín DOSTANE in memoriam vyznamenání Zlaté lípy!


Zmínil, že zákon navíc obsahuje věcné chyby a legislativní nedostatky. Ty budou komplikovat jeho aplikaci v praxi.
Zákon, který před podpisem prezidenta schválil parlament, uznává protikomunistický odboj a jeho účastníkům uděluje ocenění v podobě pamětního odznaku a finanční částky 100 tisíc korun. Přeživší odbojáři získají postavení válečných veteránů. V případě, že by účastník odboje pobíral nižší než průměrný důchod, bude mu dorovnán.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

tn.cz / Mediafax