Odboráři nesouhlasí s plošným snížením platů. Hrozí demonstracemi

protestující před Sněmovnou
Zdroj: Jindřich Kodíček
Proti snížení platů v zimě demonstrovali hasiči. Teď jimi hrozí státní zaměstnanci.

Návrhy ministerstva na snížení platů znamenají podle odborářů extrémní snížení platů.

Úprava tarifů podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) by podle odborů znamenala vyšší snížení platů zaměstnanců státní a veřejné správy než avizovaných 10 %. „Odboráři by mohli demonstrovat,“ řekla ve čtvrtek Alena Vondrová, předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací.
 
PSALI JSME:
 
"Pokud by toto mělo začít platit, měli by se k tomu masově vyjádřit všichni zaměstnanci státní správy. To je zralé na vyjití do ulic," prohlásila Vondrová.
 
"Otevřeně říkám, že s tímto řešením nelze souhlasit. Velmi to poškozuje všechny zaměstnance veřejné a státní správy a v žádné evropské zemi taková varianta neexistuje," řekla Vondrová. Podle ní také není pravda, že současný systém odměňování státních zaměstnanců nezohledňuje výkonnost.
 
"Mluvila jsem s vysokým představitelem Evropské komise a ten řekl, že náš systém odměňování je velice dobrý, protože nároková složka ve výši 70 procent platu je velice slušná. Jiné evropské země to měly kolem 90 procent," vysvětlila odborářka.
 
Vondrová uvedla, že návrh MPSV by znamenal snížení nárokové složky platů pod 40 procent celkové mzdy.
 
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) zároveň podle Vondrové porušil zákon, když pouze poslal tento návrh do připomínkového řízení. Správně měl tento návrh nejdříve probrat s odbory.
 
"Celkově je to naprosto nekompetentní a politicky neodpovědný návrh," zakončila Vondrová.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax