Odchodné ve Sněmovně: statisíce pro Talmanovou a další

Poslanci, kteří se po rozpuštění Sněmovny nevrátí do poslaneckých lavic, mají nárok na štědré odchodné.

Odchodné poslanců představuje jeden plat, který brali, plus plat vynásobený počtem ukončených let ve Sněmovně. Většina současných poslanců tak dostane celkem čtyřnásobek svého platu, spočítal deník Právo.


Nejvíce si na účet připíše Lucie Talmanová, která jako místopředsedkyně Sněmovny dostane 468 800 korun hrubého. Talmanová již znovu nekandiduje.

 

O rozpuštění Sněmovny budou poslanci v úterý hlasovat díky extrémně rychle schválené ústavní novele. Více TADY.


Ke slušnému odchodnému pomohli kolegové zelené Kateřině Jacques, kterou letos v dubnu prosadili do křesla podpředsedkyně výboru pro evropské záležitosti. Její odchodné tak bude před zdaněním činit 346 tisíc korun.


Stejnou částku dostanou i dosluhující šéfové výborů Oldřich Vojíř, Tom Zajíček (oba ODS) a lidovec Libor Ambrozek, kteří také již nekandidují. Předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) na tom bude stejně, pokud nepronikne do Sněmovny z 18. místa pražské kandidátky.


Zkrátka nepřijde ani Miloš Melčák. Pokud neuspěje se svými námitkami proti rozpuštění Sněmovny, pak si jako předseda podvýboru pro dopravu přijde na odchodné ve výši 296 tisíc korun brutto. A do Sněmovny ve volbách už nekandiduje.


Odchodné obdrží i dalších více než 50 poslanců, kteří již nekandidují, nebo se ve svých stranách dostali na nevolitelné místo.

tn.cz / Mediafax