Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ZIMNÍ NEBO LETNÍ?

PŘEZOUVÁNÍ AUTA NA ZIMU: Jsou zimní gumy povinné, i když není sníh? ZNÁME PRAVIDLA

Zdroj: Televizní noviny

V Česku ode 1. listopadu platí, že řidiči musí mít povinně zimní pneumatiky. Pokud se totiž mezi 1. listopadem a 31. březnem zhorší počasí, budou moci na silnice vyjet pouze se zimní výbavou. Počasí však zatím příliš zimní není a povinnost přezout se tak zatím odkládá.

Ode 1. listopadu až do konce března by měli mít všichni řidiči přezuto na zimní pneumatiky. Povinnost ale není absolutní, protože zákon říká: "Řidiči jsou povinni používat zimní pneumatiky a to nejen v úsecích označených dopravní značkou 'zimní výbava‘. Vozidlo musí mít zimní pneumatiky, leží-li souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza. Užít zimní pneumatiky musíte i v případech, kdy lze předpokládat výskyt sněhu, ledu či námrazy na vozovkách."
 

Policisté a dopravní experti nepovažují toto řešení za nejšťastnější. Povedou se podle nich velké spory o to, zda bylo nebo nebylo vhodné či nevhodné počasí.
 

"Aktuální znění zákona je výsledkem dlouholetých diskuzí a jedná se do jisté míry o kompromis. Mělo by přinést pozitivní dopad na dopravní nehodovost i bezpečnost a plynulost v silničním provozu v zimním období obecně," uvedla mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová.
 


 

I kvůli rozporům ve znění zákona vydalo ministerstvo dopravy sérii doporučení, kdy by měli řidiči nasadit zimní obutí. "Jedu na dovolenou do hor z Polabí, kde bydlím. V Polabí je krásné počasí a sucho. Na horách též. Hodlám tam však strávit týden. Je jasné, že budu muset mít zimní pneumatiky, neboť během týdne může napadnout v horách sníh," uvádí jeden z příkladů ministerské příručky.
 


Další příklad naopak ukazuje situaci, kdy se řidič i v zimě obejde bez zimních gum. "Jedu v Polabí mimořádně do práce vozem. Ten den je sucho a ani předpověď počasí nehlásí, že by se měly klimatické podmínky zhoršit. Je jasné, že můžu vyjet s letními pneumatikami," stojí v materiálu ministerstva dopravy.

hru tn.cz / Mediafax / hmr