doklady pro děti

Ode dneška musí mít děti vlastní pas. Do zahraničí se jinak nepodívají

Ode dneška musí mít děti, které chtějí cestovat do zahraničí, vlastní pas nebo dětský občanský průkaz. Pasy mají platnost pět let.

Dnešním datem 27. června musí mít děti, které se chtějí podívat do zahraničí, svůj vlastní pas nebo dětský občanský průkaz, nařizuje to evropská směrnice. Praxe, kdy rodiče měli děti zapsané ve svých cestovních dokladech, tak končí.
 

Zatímco rodiče, kteří pro své ratolesti zařizovali cestovní pasy na začátku roku, se frontám vyhnuli, ti, kteří nechali vyřízení dokladů na poslední chvíli, stáli na úřadech i několik hodin.
 

"Bylo to boží dopuštění. I přes rozšířené úřední hodiny jsme se na oddělení prakticky nezastavili," popsala v pondělí Mediafaxu situaci Štěpánka Kožíšková z městského úřadu Prahy 7.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Děti budou muset mít vlastní pasy, rozhodl Klaus
 

"Často přišly celé rodiny a vyřídit jejich žádost trvalo samozřejmě déle. Dokonce k nám přinesli i dvoudenního kojence," doplnila.
 

"Lidé dávali zapsat i velmi malé děti, a proto očekáváme, že v příštím roce bude situace velmi podobná," potvrdil Ondřej Švec z městského úřadu Prahy 10. Malé děti se totiž za rok života velmi změní, a proto jim rodiče budou muset nechat udělat pasy nové.
 

V Berouně byla situace podobná. "Nejhorší byly poslední čtyři týdny. Lidé to nechali na poslední chvíli a i teď čeká před okýnkem asi sto lidí," popsala v pondělí situaci jedna z pracovnic z oddělení cestovních dokladů.
 

Povinnost zařídit dětem pas či dětský občanský průkaz přináší nařízení z Evropské unie. Dětskou občanku lze použít jako doklad pro cestování v rámci Evropské unie.
 

Oba doklady se vydávají do 30 dnů ode dne podání žádosti s dobou platnosti na pět let. V posledních červnových dnech tak lidé čekali spíše na vydání již hotového průkazu. Za vydání cestovního pasu pro dítě se platí 100 korun, levnější je dětská občanka, za kterou se platí 50 korun.

cob tn.cz / Mediafax