ODEŠLA LEGENDA! Rozloučení s Otakarem Vávrou

Rozloučení se zesnulým režisérem Otakarem Vávrou
Zdroj: tn.cz / Mediafax

V úzkém rodinném kruhu v pražském motolském krematoriu se v pátek konalo poslední rozloučení se zesnulým režisérem Otakarem Vávrou. K rozhodnutí uspořádat poslední rozloučení jen s nejbližšími lidmi, vdova Jitka Němcová řekla, že režisér byl v centru pozornosti v únoru, kdy slavil 100. narozeniny.

Pro jeho přátelé a žáky se bude vzpomínkový akt konat počátkem října na FAMU, uvedla Němcová.

 

 

Vávra před měsícem a půl podstoupil operaci nohy v krčku v pražské nemocnici na Homolce. Jeho zdravotní stav se zhoršil a v nemocnici zemřel 15. září.

 

PSALI JSME:

STOLETÝ režisér OTAKAR VÁVRA zemřel! Ležel v nemocnici PO OPERACI

 

Otakar Vávra natočil přes 50 hraných filmů a napsal na 80 scénářů. Byl spoluzakladatelem pražské FAMU, na které učil až do svých 97 let. Vychoval řadu režisérů takzvané české nové vlny, mezi nimi Jiřího Menzela nebo Věru Chytilovou.

 

 

Za celoživotní přínos české kinematografii získal Českého lva a od prezidenta Václava Klause medaili za zásluhy.

 

Podívejte se na reportáž o 100. narozeninách Otakara Vávry:

 

 

Vávra se narodil 28. února 1911 v Hradci Králové. Po ukončení studií na tamním reálném gymnáziu se vydal do Brna, aby tu na místní vysoké škole studoval architekturu. Záhy však odešel do Prahy, kde sice pokračoval ve studiu, ale ne na dlouho. Architekturu ještě v průběhu školy pověsil na hřebík a začal se plně věnovat filmu, který ho fascinoval již od dětských let.

 

 

S filmařinou koketoval už za doby svých studií, kdy spolupracoval na vzniku několika dokumentů. V roce 1931 se jako producent podílel na experimentálním snímku Světlo proniká tmou. Samostatnou režisérskou dráhu odstartoval v roce 1937 filmem Filosofská historie.

tn.cz / Mediafax