Odposlechy Béma s Janouškem bude řešit komise pro kontrolu BIS

Uniklými odposlechy telefonátů Béma s Janouškem se bude zabývat sněmovní kontrolní komise činnosti BIS.

Informace o údajném úniku odposlechů z Bezpečnostní informační služby (BIS) do soukromé bezpečnostní agentury ABL bude na svém úterním jednání řešit Stálá komise sněmovny pro kontrolu činnosti BIS. Předseda komise Richard Dolejš (ČSSD) označil již dříve situaci za skandální a nebezpečnou.

 

"V demokratickém právním státě je nepřijatelné jakékoliv propojení zpravodajské služby a soukromé bezpečnostní agentury obdobně jako infiltrace této agentury do vládních struktur prostřednictvím politické strany VV," uvedl předseda Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS Richard Dolejš minulý týden.

 

Podle sociálních demokratů by dokonce mohlo jít o náznaky možné budoucí privatizace Bezpečnostní informační služby.

 

Dolejš již v minulém týdnu požádal ředitele BIS Jiřího Langa o písemné vyjádření ke zveřejněným informacím a zároveň svolal mimořádné jednání komise, kam ho pozval: "Pan generál Lang svou účast na tomto jednání přislíbil."

 

Šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS zároveň nevyloučil, že by v budoucnu mohl pozvat na jednání i bývalého premiéra Mirka Topolánka či současného předsedu vlády Petra Nečase (oba ODS).

 

MF Dnes přišla minulou středu s informací, že bezpečnostní agentura ABL, která dříve patřila neformálnímu šéfovi Věcí veřejných Vítu Bártovi, měla před parlamentními volbami k dispozici nahrávky telefonních hovorů mezi lobbistou Romanem Janouškem a pražským exprimátorem Pavlem Bémem (ODS).

 

PSALI JSME:

Mazánek, Colombo a maorská královna. Z odposlechů Béma a Janouška jde hlava kolem

Nazdar, Mazánku. Jak si Bém s Janouškem dělili vliv v Praze

 

Nahrávky pocházející z prvních sedmi měsíců roku 2007 zachytily Janouškovy rozhovory nejen s Bémem, ale také s tehdejším klíčovým úředníkem magistrátu Peterem Ďuricou, který šéfoval odboru obchodních aktivit.

 

Stálá komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby zasedá v úterý od 15 hodin.

muf tn.cz / Mediafax