Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

OBRAZEM: Klaus děkoval Bobošíkové a spol. Ať žije, křičeli

Irské ano Lisabonské smlouvě nepotěšilo české euroskeptiky. Někteří z nich v čele s Janou Bobošíkovou se vydali na Hrad za prezidentem.

Anketa

Měl by Klaus podepsat Lisabonskou smlouvu?

Hlasovalo 2122 lidí.
Hrad už byl svědkem mnoha pochodů. V únoru 1948 tam demonstrovali demokraté podporu prezidentovi Edvardu Benešovi k boji proti komunistům. Jen o něco méně odhodlaní jsou euroskeptici, kteří odpoledne zamířili na Hrad.


"Nechceme bruselský diktát," ozývalo se před čtvrtou odpoledne se z davu.  Kolem čtvrté k příznivcům promluvil i prezident Klaus. "Děkuji pěkně za podporu, doufám, že vás příště přijde více," uvedl. Euroskeptický prezident zdůraznil, že v Evropské unii se už žádné další referendum konat nebude. Kritizoval, že Irové hlasovali už podruhé, prý to není fér.

 


Odpůrci Lisabonu se sešli asi v 15:00 před irskou ambasádou, průvod se vydal přes Malostranské náměstí, Nerudovou ulicí až na Hradčanské náměstí. Protestující rozlabilili transparenty se slogany: "Nechceme bruselský diktát.", "Svoboda svobodným občanů."

 

 

Na Hradčanským náměstí se vystřídalo několik lidí s projevy včetně velké odpůrkyně Lisabonu Jany Bobošíkové. Protestující provolávali hesla: "Ať, žije Klaus!", "Berlín, Moskva, Brusel!"
 


 

Irové  v referendu Lisabonskou smlouvu schválili. Jediným, kdo stojí Lisabonu v cestě, je tak český prezident Václav Klaus. Polský prezident Lech Kaczyński totiž slíbil, že po irském "ano" smlouvu podepíše. Zbýval by pak jen podpis Václava Klause, který čeká na vyřízení stížnosti skupiny senátorů u Ústavního soudu.

 

 

Jak reagoval v květnu prezident Klaus, když senátoři schválili Lisabon?

 


Na sobotním shromáždění před Pražským hradem promlouvají za ODS europoslanci Ivo Strejček a Hynek Fajmon a senátor Jiří Oberfalzer. Dále dorazil předseda Strany svobodných občanů a prezidentův exporadce Petr Mach.

ora TN.cz