Přerušení schůze Sněmovny

ODS chce jednání o daňovém balíčku odložit. Stále nemá dost hlasů

Nečas s Tluchořem
Zdroj: Mediafax
Premiér Petr Nečas (uprostřed) a jeden z rebelujích poslanců ODS Petr Tluchoř

Poslanecký klub ODS chce navrhnout přerušení schůze Sněmovny. Vládní strany totiž stále nemají dostatečnou podporu pro prosazení daňového balíčku. Sněmovní jednání chtějí odložit až po kongresu strany.

Občanští demokraté chtějí přerušit schůzi Poslanecké sněmovny do příštího úterý. ODS se totiž stále s rebely z vlastní strany nedohodla na kompromisu tak, aby mohl projít daňový balíček. Právě s ním totiž premiér Petr Nečas (ODS) spojuje i existenci vlády. Do příštího úterý chtějí občanští demokraté vyřešit vnitrostranické spory.
 

"Na poslaneckém klubu jsem konstatoval, že na ranní schůzi pracovní skupiny nedošlo k dohodě a v tuto chvíli považuji za jediný racionální přístup, že navrhneme koaličním partnerům a následně i ostatním politickým stranám přerušení schůze do příštího úterý," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura s tím, že strana má o víkendu kongres a situace se musí tedy vyřešit nejpozději příští týden.
 

Důvod, proč ODS chce projednávání daňového balíčku odložit, je jasný. Stále totiž nemá dostatek hlasů pro protlačení návrhu. "O důchodové reformě, o daňovém balíčku se prostě hlasovat musí příští týden, aby padlo rozhodnutí. Nedá se to odkládat, musí se sestavit návrh rozpočtu. Takže příští týden o tom hlasovat budeme i s tím rizikem, že vláda to hlasování příští týden nepřežije," dodal Stanjura.
 

Zda se přerušit schůzi poslanecké sněmovny podaří, ještě není jasné. Kromě poslanců ODS pro návrh zřejmě zvednou ruku i poslanci LIDEM, což už potvrdila vice premiérka Karolína Peake. Podle šéfa poslanců TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka však klub TOP 09 o návrhu ODS právě jedná a zatím není rozhodnuto.
 

To sociální demokraté již vědí, že budou proti přerušení jednání Sněmovny. "Nepodpoříme to, chceme hlasování o vládním zdražovacím balíčku dnes nebo ve středu," řekl Mediafaxu předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.
 

Rebelové navrhují kompromis
 

Šestice rebelujících poslanců ODS v úterý dopoledne navrhla kompromis, jak vyřešit spory uvnitř strany ohledně daňového balíčku. Přesto rebelové trvají na zachování současných sazeb DPH a vypuštění tzv. milionářské daně z balíčku.
 


Jsou ochotny ale ustoupit v otázce omezení výdajových paušálů živnostníků nebo rušení daňových úlev pro pracující důchodce. "Přišli jsme s návrhem sblížení těch rozdílných postojů uvnitř klubu, to znamená ústup od těchto dvou ze čtyř věcí," řekl jeden z šestice rebelujících občanských demokratů Marek Šnajdr.
 

"Znova ale opakujeme, že bychom chtěli zachovat stávající daňovou úpravu v oblasti DPH i oblasti úspěšných spoluobčanů, to znamená nezavedení takzvané milionářské přirážky," dodal.

tn.cz / Mediafax / hmr