ODS slibuje boj s byrokracií a lepší podmínky podnikatelům

Petr Nečas
Zdroj: Mediafax
Premiér Petr Nečas

ODS se bude snažit bojovat s byrokracií a bude pokračovat ve vytváření nových pracovních míst. To je recept na lepší podnikatelské prostředí, který na ideové konferenci ODS představil její předseda Petr Nečas.

Pokračování ve snižování administrativní zátěže a vytváření nových pracovních míst je klíčem pro efektivní podnikatelské prostředí v Česku. Premiér a předseda ODS Petr Nečas to prohlásil v rámci svého projevu na ideové konferenci občanských demokratů, která se v sobotu koná v Hradci Králové.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova

 

"Chceme docílit toho, aby do roku 2014 klesla administrativní zátěž o jednu třetinu," řekl premiér s tím, že v letech 2005 až 2010 klesla byrokracie o 15 procent a podnikatelé tak ušetřili téměř 12 miliard korun. "Je zřejmé, že to má svůj pozitivní dopad, a proto v tomto trendu musíme pokračovat," dodal.

 

Premiér a šéf občanských demokratů rovněž plánuje v následujících letech každý rok rušit desítky zbytečných právních předpisů, které podnikatelům a drobným živnostníkům komplikují práci.

 

"Živnostníků a řemeslníků si vážím, nejsou chráněni zákoníkem práce, nemají nárok na nemocenskou, na dovolenou a nemají jisté příjmy," prohlásil dále Nečas.


PSALI JSME:

Z ODS odchází senátor Pakosta! Vadí mu současná cesta strany

 

Dalším z klíčových předpokladů pro efektivní podnikatelské prostředí v Česku je podle něj pružný pracovní trh a vytváření pracovních míst. "Čím pružnější pracovní trh je, tím nižší je míra nezaměstnanosti," vysvětlil s tím, že Dánsko nebo Švýcarsko jsou toho dokladem. Pokud totiž bude nízká míra nezaměstnanosti, tím nižší budou výdaje na sociální politiku. "Vytváření nových pracovních míst je totiž nejlepší sociální politika," řekl.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sex ve škole: ODS dává od vlivného člena ruce pryč

 

"Pracovní místa nevytváří stát, ale firmy a živnostníci. Stát může pouze pomoci, a proto se chceme zaměřit odstraňování překážek v podnikání," doplnil.

 

Pro ODS je navíc nepřijatelné, aby se firmám zvyšovaly daně, to by podle Nečase byla hrubá chyba. ODS dále odmítá snahy ke zvyšování odvodů podnikatelských subjektů. "Představa, že je budeme více dusit, povede k zániku pracovních příležitostí," vysvětlil.

 

ODS navíc připravuje i kroky, které povedou k zamezení zneužívání výdajových paušálů, a to stanovením stropů.

 

Premiér si v rámci svého projevu pochvaloval, že Česká republika si drží šestou nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii. Proto považuje za důležité, aby se Česku dařilo míru nezaměstnanosti udržet. "Za vlád sociální demokracie, jsme byli na 17. místě," neodpustil si srovnání Nečas.

 

Zároveň připomněl, že Česko je z 80 procent exportu orientováno na Evropskou unii a je zjevné, že ekonomické otřesy budou mít dopad na situaci u nás. "Není jisté, zda eurozóna bude fungovat v dalších letech a nemá smysl si nalhávat, že nás nečekají těžké časy," komentoval současnou situaci v Evropě.

 

Účinným receptem pro zaměstnanost je podle Nečase také podpora částečných úvazků. Česko se v rámci Evropské unie drží na hranici sedmi procent jejich využívání, což je v porovnání s průměrem Evropské unie, kde se míra využívání částečných úvazků pohybuje kolem 18 procent, velmi nízké číslo. Zpružnění pracovního trhu je tedy prioritou, která bude vést k udržení míry zaměstnanosti.

 

"Chceme zavést slevy na daních nebo sociálním pojištění pro zaměstnavatele, kteří budou využívat částečných úvazků," prohlásil šéf občanských demokratů a dodal, že by rád vytvořil i zákonné podmínky pro práci 'na zavolanou', která by byla určená zejména pro studenty, matky na mateřské dovolené nebo důchodce.

 

Zpružnění pracovního trhu by měl přispět i zjednodušení pracovního práva. "Chceme bud novelizovat, nebo lépe připravit úplně nový zákoník práce, který by byl provázaný s novým občanským zákoníkem a který by zeštíhlil o dvě třetiny paragrafů," uvedl dále premiér.

 

Nečas současně varoval před tendencemi levicových stran, které si v současnosti také uvědomují, že žít na dluh nelze. "Dluhy se platit musí, pokud státy nebudou schopny splácet, jsou některé evropské státy jasným příkladem, jak by Česko mohlo v budoucnu dopadnout," řekl.

 

Jasnými prioritami pro ODS a pro Česko je snaha mířit k vyrovnaným rozpočtům, schválit finanční ústavu, která zabrání zvyšování státního dluhu a v neposlední řadě je nezbytné snižovat státní výdaje.

 

"Naše země se bude mít dobře jenom tehdy, pokud bude mít kvalitní podnikatelské prostředí," řekl na závěr svého proslovu Nečas.

 

Během sobotní ideové konference ODS v královéhradeckém hotelu Černigov se kromě premiéra u řečnických pultů vystřídali nebo ještě mají vystřídat mimo jiné předsedkyně sněmovny a 1. místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, místopředseda ODS a ministr Jiří Pospíšil, ministři Martin Kuba a Tomáš Chalupa, 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák nebo poslankyně Zdeňka Horníková.

 

Svou účast přislíbili i prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel a další komunální a krajští politici ODS.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

muf tn.cz / Mediafax