Odvolejte i šéfa ČD Žaludu, vyzval socialista Onderka Bártu

Programová konference ČSSD v Praze-Onderka s Haškem
Zdroj: Mediafax
Roman Onderka (vlevo) požaduje odvolání šéfa Českých drah Petra Žaludy

Stínový ministr dopravy Roman Onderka (ČSSD) požaduje po odvolání ředitele ČD Cargo i odvolání ředitele Českých drah Petra Žaludy. Pokud toto uděláte, podniku to výrazně prospěje, řekl Onderka v České televizi.

Onderka tak reagoval na vyjádření ministra dopravy Víta Bárty (VV), že plánuje další změny ve vedení společnosti ČD Cargo. "Budu o této otázce ještě jednat s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Rád bych ale všechny ubezpečil, že budu postupovat metodou "Padni, komu padni" a nepřipustím účelové tlaky," prohlásil Bárta.

Bártův plán na změny ve vedení by znamenal již druhou obměnu v krátké době. V polovině června totiž Valná hromada společnosti ČD Cargo vyměnila členy představenstva a zvolila nové představenstvo ve složení Petr Žaluda, Michal Nebeský a Milan Matzenauer.

Nový generální ředitel společnosti ČD Cargo bude vybrán v řádném výběrovém řízení.

"Důvodem pro výměnu členů představenstva byla dlouhodobá nedostatečná spolupráce odvolaného představenstva ČD Cargo s vlastníkem při řešení neuspokojivého hospodaření," řekl Petr Šťáhlavský, mluvčí společnosti České dráhy, která je jediným vlastníkem společnosti ČD Cargo. "Společnosti České dráhy není dlouhodobě umožněno zjistit, do jaké míry byly a jsou problémy v hospodaření ČD Cargo způsobeny globální finanční krizí, nebo rezervami v řízení firmy,"dodal.

Bývalý ředitel ČD Cargo Josef Bazala ale s takovou kritikou nesouhlasí a tvrdí, že firmu řídil dobře a je obětí manipulace.
Roman Onderka otevřenou válku mezi vedením Českých drah a odvolaným vedením ČD Cargo kritizoval. Dodal, že podle jeho názoru jsou České dráhy v posledních čtyřech letech řízeny nepřijatelným způsobem.

tn.cz / Mediafax