Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Třetí nejtragičtější povodeň v historii, 12 úmrtí. LETECKÉ VIDEO

Životy nejméně dvanácti lidí si vyžádaly záplavy, které postihly část Novojičínska. Voda stále stoupá i na dalších místech.

Záplavy na Moravě si dosud vyžádaly dvanáct obětí. Šest lidí se utopilo, čtyři se nedočkali lékařské péče. Několik dalších osob je nezvěstných. Hejtman moravskoslezského kraje Jaroslav Palas požádal vládu o vojáky, mohlo by jich v postižených oblastech pomáhat až tisíc.

 

Na Českokrumluvskou hazardoval se životem vodák. Utopil se v rozbouřené Vltavě. Ženě z Jeseníku nad Odrou zase nepomohli zachránit život ani lékaři v nemocnici.


Letošní záplavy jsou 3. nejtragičtější v historii Česka. Přehled povodní, při kterých umítali lidé, najdete TADY.
 

Poslední z nich je muž, který byl nalezen poblíž říčky Grasmanky v Novém Jičíně. Pravděpodobně se jednalo o bezdomovce, který utonul. Nejvíce obětí je z Novojičínska, kde záplavy vzaly život osmi lidem.
 


Dva lidé se v Moravskoslezském kraji utopili. "Další čtyři lidé zemřeli v důsledku zdravotních problémů, když se k nim nemohli dostat záchranáři. Jeden pacient zemřel například v Kuníně a další v Bernarticích," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

 


V některých místech Valašska už hlásí stoletou vodu. Podívejte se na video z noci.Sedmým mrtvým byl šestačtyřicetiletý muž, který utonul v Životicích u Nového Jičína. Uvedla novojičínská policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková. Poslední oběť zemřela v Černotíně na Hranicku.


Povodně sledujeme ON-LINE


Tisíc vojáků na Moravu

 

Na pomoc povodní postiženým částem Moravy vyčlení vláda až 54 milionů korun. Kabinet podle premiéra Fischera na dnešním mimořádném jednání také rozhodl, že se na záchranných pracích může podílet až 1000 vojáků.


Čtěte také:
Vyrval vodě své tři děti a mámu, z domu je vysekal majzlíkem


Informaci potvrdil i moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas. Ten také vyslovil soustrast rodinám pozůstalým. Zároveň měl slova díků pro premiéra Fischera.

 


Praha se bojí záplav

 

I hlavní město už činí opatření proti povodním.  V pátek by měla Vltava v Praze dosáhnout stavu bdělosti.  Uzavřou se proto budou protipovodňová vrata na Čertovce, aby chránil Kampu v centru města.

 

"Současný aktuální průtok na Vltavě je 350 kubických metrů za sekundu a do večera bude zvýšen na 420 metrů kubických za sekundu. Praha proto v souladu s povodňovým plánem přijímá stanovená opatření," informoval magistrát.

 

 

Ještě ke všemu ale nejspíš není všem hrůzám konec. Meteorologové varují, že může být ještě hůř. Více TADY.

 

 

Zasáhly povodně i vás? Staňte se reportérem tn.cz a pošlete nám fotografie a videa s názvem Povodně na e-mailovou adresu zpravy@tn.cz. Děkujeme.


A aby dojem zkázy byl úplný, nejezdí na některých moravských tratích vlaky a na jiných nabírají velká zpoždění. Podrobnosti i s mapou zpoždění a přehledem omezení najdete TADY.


Podívejte se TADY na aktuální průtoky řek na severní Moravě.


V Novém Jičíně v rozvodněné řece zahynula žena. "V Žilině na předměstí Nového Jičína utonula ve středu večer pětačtyřicetiletá žena. Záchranářům se ji nepodařilo oživit," potvrdil mluvčí záchranky Lukáš Humpl.

Podle informací přímo z místa žena uvízla v autě, přes které se přehnala povodňová vlna. Záchranáři se ji pokoušeli několik desítek minut resuscitovat. To se ale nepodařilo. "Zatím neznáme identitu ženy. Mohu jen potvrdit, že utonula, " uvedl Humpl.


Velká voda uzavřela mnoho silnic, přehled TADY.

 

Výrazný vzestup řek na Novojičínsku zavinily intenzivní deště. V okolí Hodslavic spadlo ve středu během dvou hodin až 80 milimetrů srážek a hladina tamní řeky Jičínky stoupla o více než 5,5 metru. Voda ohrožuje i obyvatele obcí Mořkov a Životice.

 

Lidé bez proudu

 

Stovky domácností na Novojičínsku zůstávají kvůli záplavám bez elektrické energie. Nejvážnější situace je v Novém Jičíně-Žilině a v obcích Kunín, Životice u Nového Jičína a Šenov u Nového Jičína. Podle regionální mluvčí společnosti ČEZ Alice Lutišanové budou lidé v zaplavené oblasti bez eletřiny zřejmě po celý den.

 


"Situace se začala vyhrocovat ve středu po 18:00. Řeky, které se vylily z břehů v noci, doslova zaplavily trafostanice. Na některých místech dosahovala voda až do pětimetrové výšky, takže se naši lidé nemohli k distribučnímu zařízení vůbec dostat," popsala situaci Lutišanová.

 

Voda strhává domy

 

Stržené domy, auta smetená ze silnice pod most, hasiči prohledávající trosky. Tak dnes ráno vypadá Jeseník nad Odrou na Novojičínsku, kterým se v noci prohnaly záplavy. Velká voda poškodila řadu nemovitostí. Záchranáři například zachraňovali ze střechy jedné z nich dvacet lidí.


Počet obětí nemusí být ale ještě konečný. "V Jeseníku nad Odrou je nyní situace nejvážnější. Voda strhla domy. Je možné, že ne všem se podařilo před vodou uniknout," řekla.
 

 


Stav ohrožení platil vpodvečer i na jihu Čech na Malši v Pořešíně a na Olomoucku na Bělé v Mikulovicích. S povodněmi bojovali i na severu Rakouska a v Polsku poblíž hranic s Českem a Slovenskem.

 


 

Svolána Bezpečnostní rada státu

 

Premiér Jan Fischer v souvislosti se záplavami na Novojičínsku svolal ve čtvrtek mimořádné zasedání Bezpečnostní rady státu. Brzo ráno se sešel s ministrem vnitra Martinem Pecinou a ministrem zemědělství Jakubem Šebestou, aby posoudili aktuální situaci, uvedl mluvčí Roman Prorok.


"Premiér je ve spojení s moravskoslezským hejtmanem Jaroslavem Palasem a velitelem Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Zdeňkem Nytrou. Ti ho podrobně informovali o následcích povodně, postupu při jejich odstraňování a dalším možném vývoji," řekl Prorok.


Předseda vlády Jan Fischer vyjadřuje hlubokou soustrast nad oběťmi, které si velká voda na Novojičínsku dosud vyžádala, a účast se všemi obyvateli postižených obcí.

 

Kalamita na Valašsku
 

Nejvíce jsou rozvodněnými říčkami Jičínka a Zrzávka postiženy obce Bludovice, Životice, Žilina, Kunín, Šenk a Mořkov. Rybník Kacabaja u Hodslavic je metr pod okrajem hráze a hrozí jeho rozlití.

 


 

Na Vsetínsku stovky zaplavených domů

 

Na několika místech na Vsetínsku se už ve středu vylily z břehů menší toky a zaplavily silnice i domy, informoval o tom mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček.

 

Hasiči museli zasahovat například v Zubří, v okolí Rožnova pod Radhoštěm a Valašského Meziříčí. "Na několika místech voda uvěznila auta na silnici," uvedl Mitáček.

 

Podle reportérky TV Nova se ve Valašském Meziříčí vylila z břehů Rožnovská Bečva, která normálně protéká přímo centrem města, a zplavila sídliště. LIdé museli ve spěchu přeparkovávat svá auta, někteří opustit domovy. V ulicích se tvoří zácpy, jak se každý rychle snaží přemístit do bezpečí. Pod vodou je také čerpací stanice.

 

Voda některé lidi přímo ohrožovala. "Voda je uvěznila v jejich domech. Někteří řidiči uvízli na silnicích," přiblížil mluvčí krajských hasičů. Pomoc hasičů potřeboval i rodina, kterou rozlitá říčka uvěznila v domku v obci Lešná.

 

Podle Českého hydrometeorologického ústavu stoupla za večer hladina Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí o 120 centimetrů a průtok se zvýšil desetinásobně. Hladina byla po 20:00 těsně před vyhlášením druhého stupně povodňové aktivity. Podle předpovědi by měla dále stoupat, podobně jako v Rožnově pod Radhoštěm.

 

Řeky v jižních Čechách už klesají

 

Záplavy na jihu Čech ve středu odpoledne kulminovaly a hladiny řek  klesají. Déšť padá na hory Jihočeského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje do čtvrtka.


Aktuální stavy průtoků řek v jižních Čechách najdete TADY.


Největší problémy nadělala velká voda v jižních Čechách, pro které platí až do čtvrtka výstraha meteorologů před vydatným trvalým deštěm a povodněmi.


Družicové snímky oblačnosti najdete TADY. Podívejte se také na aktuální předpověď počasí.


Přehradní nádrže nyní zvyšují odtok, který může zvednout hladiny řek. Hydrologové předpokládají, že pouze mírně.


"Oproti očekávání ale zřejmě Husinecká přehrada nebude přetékat vrchem, jak se původně očekávalo, nebo jen minimálně, takže to žádné objekty neohrozí," řekl operační důstojník jihočeských hasičů Michal Halada.

 
Povodňový štáb kvůli možnému poškození majetku povolal vojáky z bechyňské ženijní brigády, situaci ale budou zřejmě jen monitorovat. Hasiči pouze v jednotlivých případech čerpají na různých místech kraje.

 

Největší srážkové úhrny očekávají meteorologové v noci a ve čtvrtek v oblasti Novohradských hor, Šumavy a Jeseníků, kde by mělo do čtvrtečního rána ještě spadnout 20 až 50 litrů vody na metr čtvrteční. Na ostatním území spadne převážně pět až 15 litrů srážek.
 

GALERIE: Povodeň v Benešově nad Černou

1
/
6
Zdroj: Mediafax
Povodeň v Benešově nad Černou - 2009-2 ; Povodeň v Benešově nad Černou.


Podívejte se na úterní reportáž o tom, kde všude voda řádila.

 

Vylitá koryta řek, vytopené sklepy a domy trápí lidi už od úterka. Asi nejvážnější situace je v Benešově nad Černou, kde žije 860 obyvatel. Hladina říčky Černé vystoupala během noci na úterý o celý metr. Hasiči se proto snažili vodu zastavit pytli s pískem. Ohroženo bylo několik domů.

Přečtěte si také, jak v Benešově nad Černou, kterým se prožene voda každý rok, žije jeho obyvatelům.

 

V Krušných horách zase řádila vichřice. V Královéhradeckém kraji přerušil vítr elektrické vedení. Podrobnosti ZDE.


Jak právě teď fouká na různých místech v Česku, se můžete podívat ZDE.
 

 
Při povodních v roce 2006 zemřelo v Česku podle dostupných informací deset lidí. V roce 2002 po sobě velká voda zanechala téměř dvě desítky mrtvých. Při ničivých záplavách v roce 1997 zemřelo v České republice 48 lidí.

gib, hav s přispěním reportérů TV Nova tn.cz / Mediafax / ČTK