Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ombudsman: Úřady porušují zákon, když zkoumají majetkové poměry zdravotně postižených lidí

Úřady, které zkoumají majetkové poměry těžce zdravotně postižených lidí, jež žádají o příspěvek na opatření zvláštní zdravotní pomůcky, porušují zákon. Ve středu to řekl ombudsman Pavel Varvařovský s tím, že české úřady si mylně vykládají ustanovení zákona o sociálním zabezpečení.

"Zákon takový postup úřadů neumožňuje a to ani v takovém případě, že by žadatel o pomůcku podepsal souhlas se zjišťováním osobních údajů," řekl Varvařovský.
 

Ombudsman zdůraznil, že české úřady chybně interpretují ustanovení zákona o sociálním zabezpečení. "Sociální péčí zajišťuje stát pomoc občanům, jejichž životní potřeby nejsou dostatečně zabezpečeny příjmy z pracovní činnosti, dávkami důchodového nebo nemocenského zabezpečení, popřípadě jinými příjmy, a občanům, kteří ji potřebují vzhledem ke zdravotnímu stavu nebo věku, anebo kteří bez pomoci společnosti nemohou překonat obtížnou situaci nebo nepříznivé životní poměry," citoval ombudsman zákon.
 

PSALI JSME:

Ombudsman odmítl nižší podporu pro ty, kdo dají výpověď
 

Podle Varvařovského je zřejmé, že ustanovení zákona odděluje dvě rovnocenné skupiny občanů, kteří mohou o pomoc státu žádat. "Spojka a v textu rozhodně neoznačuje kumulaci podmínek a nepředpokládá, že o pomůcky mohou žádat pouze lidé nemajetní," řekl ombudsman.
 

Pokud by výše majetku invalidy měla být podmínkou pro přiznání zvláštního příspěvku na pomůcku, bylo by to v zákoně jasně uvedeno, podobně, jako je tomu například u dávek pomoci v hmotné nouzi. V takovém případě by však právní předpis stanovil i jasná kritéria k vyhodnocování majetku pro účely správního rozhodnutí.
 

"Tyto dávky stát dává nikoliv z hlediska chudoby, ale protože ten který konkrétní člověk má nikoliv zanedbatelný hendikep a stát mu dává příspěvek na jeho zmírnění," zdůraznil Varvařovský.

tn.cz / Mediafax