OMYL METEOROLOGŮ: Proč hrozili bouřemi, když nepřisly?

Bouřka ve 12:30
Zdroj: oficiální zdroj
V pátek kolem v poledne meteorologové stále ještě tvrdili, že bouře se žene na Česko. Spletli se.

Ukazuje se, že meteorologové sice umí předpovídat počasí, ale to se jejich předpověďmi občas odmítá řídit.

V pátek přijdou do Čech nebezpečné bouřky. Pozor na kroupy, ničivý vítr a dokonce i tornáda. Taková varování vydávali meteorologové od čtvrtka dopoledne. Nic z toho se nakonec naštěstí nestalo. Kde se ale stala chyba, že předpovědi se tolik lišily od skutečnosti?

 
Podle Dagmar Honsové, která ve čtvrtek upozorňovala právě na hrozící výskyt tornád, se tentokrát zmýlil "model Aladin", který se k předpovědím používá. Místo prudkých bouřek doprovázených nebezpečnými jevy, přišly jen klasické letní bouřky, déšť a ochlazení. Více TADY.


"Numerický model původně ukazoval jednu frontu, nakonec ale přišly dvě,“ říká meteoroložka Honsová. "První přišla už brzy ráno a ochladila vzduch. Kdyby dorazila odpoledne, kdy se teploty šplhaly ke 30 stupňům, byly by následky mnohem horší,“ dodává Honsová.


Právě změna teplot je jedním z důvodů, proč se předpovědi můžou zmýlit. Dalším důležitým důvodem, proč občas prognózy nevyjdou, je nevyzpytatelnost českých pohraničních hor. "Fronta se o ně může zastavit, kopce můžou mraky zpozdit, nebo na ně, vzhledem k výšce, ve které se oblačnost pohybuje, nemusejí mít vůbec vliv,“ říká Honsová.
 

I samotné chování studené fronty je špatně vypočitatelné. Může se totiž při pohybu západní Evropou zpomalit, zvlnit nebo úplně rozpadnout. Pak se stane, že předpovědi selžou nebo jsou nepřesné.
 

O víkendu zaprší, od pondělí se bude oteplovat


Druhá studená fronta se zvlnila nad Německem a do Česka dorazila později. "V sobotu přinesla silný déšť do severních Čech a postupně ovlivní počasí na celém území. Na Moravu dorazí v sobotu v podvečer,“ předpověděla Honsová.


Aktuální předpověď můžete denně sledovat tady
.
 

Už v sobotu odpoledne se ale od severozápadu začne vyjasňovat. Neděle bude v Čechách polojasná s teplotami od 20 do 24 stupňů. Odpoledne se bude vyjasňovat i na Moravě.
 

Nový týden začne skorojasným až polojasným počasím s teplotami od 23 do 27 stupňů. Po ránu ale bude chladno s teplotami kolem 10 stupňů.
 

"Nejteplejší počasí očekáváme v úterý a ve středu, kdy teploty vyšplhají až na tropickou třicítku. Ve středu odpoledne se ale mohou vyskytnout srážky a bouřky,“ upozornila Dagmar Honsová.


Taková předpověď se ovšem naplní jen tehdy, pokud se meteorologové zase nespletli...

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

vrl TN.cz