houbaření

Mykolog poradil, jak na houbový guláš i jak poznat zákeřnou otravu

Josef Kadeřávek - Mykolog
Zdroj: TN.cz

Rostou už houby? A jaké druhy? Jak je vhodně zpracovat a čeho se případně vyvarovat? Na to a mnohé dalš odpovídal mykolog Josef Kadeřávek, který na chatu TN.cz odpovídal na vaše otázky od 16 hodin.

Houbaři v Čechách, připravte se, houbařská sezóna totiž brzy vypukne. Milovníci sběru hříbků a dalších rozmanitých druhů hub se tedy mají na co tešit. V současné chvíli rostou houby jen na Českomoravské vrchovině, v Poohří a na severovýchodě Moravy.


Kde jinde houby porostou? Jaké počasí je pro ně ideální? Proč se nesmí sbírat do igelitových sáčků? I na to jste se mohli ptát odborníka na houby Josefa Kadeřávka.


Rozhovor

 

Dobrý den, máte recept na nějaký dobrý guláš z hub?


Guláš z hlívy ústřičné - cibulový základ, přidám drobně nakrájené třeně hlívy, osolím, opepřím, přidám kousek masoxu a dusím. Až jsou houby měkké, přidám česnek a trochu majoránky, zahustím vařenou bramborou.


Když sbíráte houby, sbíráte je i s podhoubím?


Je třeba si uvědomit ,že plodnice a podhoubí tvoří spolu jeden celek .Jsou dva způsoby sběru - buď plodnici opatrně vykroutím a přitlačím nebo uříznu . V žádnem případě nerozhrabávejte půdu v okolí plodnic!


Jaké houby jsou nejvhodnější na nakládání a jaký je nejlepší recept na lák? Jak nakládáte vy?


Přednostně mladé a tvrdé plodnice ,vhodné jsou hřibovité kromě měkkých (babky ), holubinky (nazelenalá) a třeba hlívy. U václavek, které jsou v nálevu velmi chutné, je třeba dbát na delší tepelnou úpravu, neboť jsou za syrova jedovaté! Proto je předvaříme 20 minut a pak sterilizujeme dalších 20 minut . A lák? Záleží na chuti, vhodný poměr voda/ocet je 3:1, dále koření (bobek, nové koření, pepř, sůl a cukr nebo sladidlo).


Jak probíhá otrava houbou? Můžou mě lékaři zachránit?


Záleží jak kterou .Některé jsou velmi zákeřné (dlouhá doba latence). Jinak příznaky jsou bušení srdce, pocení, malátnost. Nejlepší je snažit se vyvolat zvracení a samozřejmě vyhledat lékaře. Hodně pomůže, když řeknete, kterou houbu jste snědli.

TN.cz