"Dítě" zachráněné sirem Wintonem vzpomíná...

Hostem úterního on-line rozhovoru byl Asaf Auerbach, kterého v 11 letech zachránil Nicholas Winton.

Sté narozeniny jsou vždy událostí. Když ale slaví zachránce několika set lidských životů, musí to být oslavy skutečně velké.

19. května oslavil sté narozeniny sir Nicholas Winton. Muž, který v letech 1938 a 1939 v Československu zorganizoval odjezd více než 600 židovských dětí do Británie a obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici.

Jedním z "Wintonových dětí" byl i Asaf Auerbach. Dnes je mu osmdesát, když odjížděl bylo mu pouhých jedenáct. Ve vlaku, které Winton vypravoval do Anglie, on i jeho bratr strávili 40 hodin. Cílem byl Londýn, v němž žil se svým bratrem v SOS vesničce.

Nevěděli, kdo je zachránil


“Dlouho jsem nevěděl, že mě zachránil pan Winton. Nevěděl to žádný z nás. Dozvěděli jsme se to až v roce 1988. Žili jsme v domnění, že nás na jedné straně zachránili naši rodiče tím, že našli odvahu nás tam poslat. A na druhé straně ti, kteří si nás tehdy v Londýně na nádraží vyzvedli a celých nekonečných šest let se o nás starali. Živili nás, šatili, soucítili s námi a snažili se nám co nejlépe nahradit rodiče. Nebylo to pro ně lehké, zejména když odešli muži do války a finanční starosti zůstaly na jejich ženách,“ popisuje Asaf Auerbach.

“Neodjížděl jsem k cizím lidem. Věděl jsem, že se o mě postará jedna velmi dobrá přítelkyně mých rodičů, která emigrovala o půl roku dříve než já. Rodiče slibovali, že za mnou a bratrem brzy přijedou, že je to na dobré cestě. Navíc jsem nejel sám, bylo nás ve vlaku 70. Když jste mezi lidmi se stejným osudem, tak si nepřipadáte tak osaměle nebo ukřivděně,“ dodal.

Rodiče skončili v Osvětimi

Do Čech se Auerbach vrátil po šesti letech v srpnu 1945. Z rodiny našel jen trosky - tři tety a babičku. "Rodiče a další příbuzní zemřeli v koncentračním táboře Osvětim," smutně vzpomíná.

Dnes žije v Praze. Svého zachránce poprvé spatřil po roce 1989.


RozhovorTehdy třicetiletý britský bankovní úředník Winton místo dovolené, kterou chtěl strávit na lyžích ve Švýcarsku, odjel v roce 1939 do Prahy. V městě plném německých okupantů organizoval záchranné mise převážně židovských dětí, jimž hrozila smrt v koncentračních a vyhlazovacích táborech.


Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké české státní vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka. V roce 2007 ho čeští studenti navrhli na Nobelovu cenu za mír.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

hav, gib TN.cz