Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

MINUTU PO MINUTĚ: Masivní sesuvy půdy zaskočily východ ČR

I když už na Moravě a ve Slezsku téměř neprší, situace zůstává vážná kvůli sesuvům půdy.

Chcete se podělit o vaše snímky a videa z letošních povodní? Pošlete nám vaše příspěvky s názvem Povodně na adresu zpravy@tn.cz. Děkujeme.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 
 
ČTĚTE TAKÉ:
 
 
 
 
 
PODÍVEJTE SE NA LETECKÉ ZÁBĚRY:
 
 

VE STŘEDEČNÍM ON-LINE ROZHOVORU JSTE SE PTALI IVO MITÁČKA, MLUVČÍHO ZLÍNSKÝCH HASIČŮ.

 

ČTĚTE TAKÉ:

 
Aktuální stav srážek najdete ZDE.
Aktuální údaje o povodňových stavech najdete TADY.
 
 
ČTĚTE TAKÉ:
 
 
 
 
 
 
07:40 Řeka Bečva se na Přerovsku vrátila na běžný stav. Situace se výrazně zlepšuje i v evakuovaných Troubkách, jsou už zaplavené jen z menší části.
 
 
07:42 Téměř nad celým Českem neprší. Výjimkou je Jablunkov a okolí. Právě tam ale hrozí největší sesuv u obce Hrčava. Místní se bojí, že je odřízne od okolního světa.
 
 
07:16 Stupeň ohrožení platí na dvou místech - ve Strážnici a Lanžhotě. "Kulminaci povodňové vlny v dolním úseku řeky Moravy mezi Strážnicí na Hodonínsku a Lanžhotem na Břeclavsku předpokládáme v průběh čtvrtečního rána," řekla mluvčí Povodí Moravy Michaela Juříčková.
 
 
07:05 Jižní Moravu patrně velké povodně nezasáhnou. Ve Strážnici na Hodonínsku již hladina Moravy klesá. Voda v regionu zatím větší škody nenapáchala.
 
 
06:22 Bez větších škod se obešlo třímetrové narušení hráze říčky Kyjovky, která ve středu u Kostic na Břeclavsku nevydržela nápor vody a povolila. Pracovníci Povodí Moravy dopravili na místo během několika hodin kráčející bagr a prosakující břeh zacelili zeminou.
 
 
06:11 Zlínský kraj má hrozbu povodní za sebou, ve čtvrtek ráno spadla do druhého stupně povodňové aktivity i Morava ve Spytihněvi a Uherském Hradišti. Podle informací Povodí Moravy tak už ve Zlínském kraji není jediné místo, kde by stav ohrožení platil.
 

23:40 Společnost ČEZ odvolala ve středu večer kalamitní stav v Moravskoslezském kraji v okresech Bruntál, Karviná, Opava a Ostrava-město. Kalamitní stav platil na severu Moravy od pondělí.


23:20 Dva sesuvy půdy v Karviné ohrozily ve středu obytné domy. Ve čtvrtek ráno budou obě lokality posuzovat odborníci. Domů už se vrátili evakuovaní obyvatelé osady Bendovka v Karviné-Doly, odkud museli odejít v pondělí.


22:55
Meteorologové předpovídají, že do neděle budou přeháňky už jen ojedinělé a kromě ustávání deště se od čtvrtka výrazně oteplí. Do konce týdne bude oblačno s občasnými bouřkami.
 
 
22:38 Během odpoledne se podařilo obnovit také dodávky tepla a teplé vody asi tisícovce obyvatel ostravského sídliště Kamenec v centru města, kde v noci na středu voda zaplavila parovod a dvě předávací stanice.
 
 
22:00 Energetici na Moravě dnes večer odvolali povodňový kalamitní stav, který tři dny platil v celém Moravskoslezském kraji a na Vsetínsku. Předběžné náklady na odstranění škod odhadl ČEZ na zhruba deset milionů korun. Bez elektřiny zůstávají v regionu jen stovky domácností hlavně v Bohumíně na Karvinsku a Troubkách na Přerovsku.
 
 
20:12 Zatímco povodňová vlna v povodí řeky Moravy se posouvá na jih, ve Zlínském a Moravskoslezském kraji se potýkají se sesuvy podmáčené půdy. Zatím postihly více než desítku míst a ohrožují několik domů. Jejich majitelé z nich museli odejít. V některých oblastech se už lidé do zatopených domovů vracejí a začínají s úklidem.
 
 
19:35 ZPRAVODAJSTVÍ TV NOVA O POVODNÍCH:
 
 
 
19:56 Na pomoc povodněmi postižené Moravě, vyjelo ve středu večer devět příslušníků Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.
 
 
PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA, KTERÁ SROVNÁVÁ STAV VODY V ÚTERÝ 18. A VE STŘEDU 19. KVĚTNA:
  
 
 
 
19:46 V Moravskoslezském kraji se podmáčené svahy sesunuly na dalších několika místech, počet sesuvů tak k 19:00 vzrostl na celkových deset. Kraj však očekává, že jejich množství bude ještě narůstat. Nově mají problémy například Kunčice pod Ondřejníkem, Fryčovice a Vendryně na Frýdecko-Místecku a Karviná.
 
 
 
 
19:21 Srážky se již přesunuly na jihozápad Čech a během večera budou postupně opouštět naše území. Aktuálně prší zejména na Šumavě a v Českém lese, méně intenzivní přeháňky se ještě objevují na Písecku a jižně od Prahy. Hlásí Meteopress.
 
19:19 Dvě skupiny hasičů s technikou z Ústeckého kraje míří na pomoc do oblastí zasažených povodněmi. Mluvčí krajského hasičského záchranného sboru Lukáš Marvan oznámil, že budou nasazeni na severní Moravě a v Polsku. 
 
19:11 Polsko se ve středu obrátilo na Evropskou komisi a požádalo o pomoc při zvládání ničivých záplav na jihu svého území. Informuje o tom server dziennik.pl. Na polskou žádost téměř okamžitě odpověděly dvě členské země - Francie a Německo. Později se přidaly také Litva, Lotyšsko a Estonsko.
 
19:05 Obyvatelé některých obcí na jihu Moravy s obavami sledují, jak jde za neustálého deště nahoru hladina řeky Moravy na jejím dolním toku a některých jejích přítoků. Toky na některých místech vystoupily z břehů a vytvořily velké laguny.
 
 
18:48 ZPRAVODAJSTVÍ TV NOVA O POVODNÍCH
 
 
18:25 Záplavy postihly v regionu celkem 21 měst a obcí. "Hasičský záchranný sbor prozatím eviduje 427 evakuovaných osob, z nichž 236 muselo být nouzově ubytováno. V nejvíce postižených Troubkách je 450 zatopených objektů, celkem jejich počet ve všech postižených obcích přesáhl tisícovku," řekl mluvčí hejtmanství Ivo Heger.
 
18:03 Srážky postupují dále k jihu do jižních Čech a na jižní Moravu, hlásí Meteopress.
 
17:57  ZPRAVODAJSTVÍ TV NOVA O POVODNÍCH

 
 
17:52 Řeka Kyjovka se na Břeclavsku nedaleko obce Kostice přelévá do polí. Protržení hráze ale zatím nehrozí.
 
 
17:47 Dezinfekční prostředky s protiplísňovými účinky je jediná možnost, jak odstranit plíseň po záplavách, upozorňuje ve ministerstvo zdravotnictví. Pro oblasti postižené záplavami vydalo pokyny, jakým způsobem likvidovat plísně, které vzniknou ve vlhkých prostorech zaplavených objektů.
 
 
17:24 Povodně, které v těchto dnech zasáhly Moravu, budou mít podstatně menší a méně tragické následky než předchozí záplavy, a to díky fungujícímu záchrannému systému, řekl ve středu prezident Václav Klaus. Do postižených oblastí se podle svých slov nechystá.
 
 
17:15 PODÍVEJTE SE, JAK TELEVIZE NOVA INFORMOVAL O SESUVECH PŮDY V JABLUNKOVĚ:

 

16:53
V zaplavených Troubkách voda nadále klesá. Do obce se začali vracet lidé, kteří využili možnosti evakuace, nebo se uchýlili k příbuzným.
 
 
16:30 ZPRAVODAJSTVÍ TV NOVA O POVODNÍCH
 
 
 
16:27 Řeka Morava ve Zlínském kraji klesá, dle povodí již kulminovala. Prognóza pro Otrokovice, U. Hradiště, U. Ostroh i Veselí n. M. je prý příznivá.
 
 
16:07 Na likvidaci povodňových škod v Ostravě bude třeba asi 70 vojáků. V krajském městě voda poškodila až 150 objektů. Škody budou ve stamilionech.
 
 
15:51 DALŠÍ ZPRAVODAJSTVÍ TV NOVA O ZÁPLAVÁCH

 
 
 
15:42 Více než 70 klientů Domova sociálních služeb v Jahodné u Trnavy záchranáři evakuují před stoupající hladinou spodních vod a rozvodněnému Malému Dunaji.
 
 
 
15:21 ZPRAVODAJSTVÍ TV NOVA O POVODNÍCH
 
 
 
 
 
15:08 V Ostravě končí třetí stupeň povodňové aktivity, ten zatím trvá už jen v Koblově na Odře. Po období, kdy bylo nutné rychle odvracet konkrétní nebezpečí, přichází doba sanací. Velká voda s sebou přinesla bahno.
 
 
14:58 Pojišťovny odhadly, že následkem záplav klienti k pondělku nahlásí 3200 škod za celkem 320 milionů Kč. Škody ale každým dnem raketově rostou.
 
 
14:10 Na protipovodňová opatření šlo v letech 2002 až 2009 více než 10,5 miliardy korun, srovnatelná částka je na ně připravena v letech 2010 až 2013.
 
 
13:51 Podívejte se na fotografie od našeho čtenáře. Ukazují, jak vypadá Vratimovský jez normálně a při povodních.

 
 
 
 
 
13:40 V Dolních Domaslavicích nad přehradou Žermanice budou zřejmě zbourány tři domy kvůli sesuvu podmáčeného svahu. Lidé už z nich byli evakuováni.
 
 
 
13:32 Prší hlavně nad územím Čech a Vysočiny. Na Moravě konečně zažívají minuty bez větších srážek.
 
 

 
 
13:30 Sesuv v úterý roztrhl rodinný dům ve Stříteži nad Bečvou, posunul se i sesuv v Lidečku, jenž ohrožuje přivaděč pitné vody pro desetitisíce lidí.
 
 
13:27 Česko by mohlo získat finanční pomoc Evropské unie na řešení následků současných vážných záplav, které část země postihly. Peníze by mohly jít z Fondu solidarity EU (EUSF). Ten je určen k pomoci při řešení následků přírodních katastrof, tedy i záplav, což potvrdil i mluvčí Evropské komise Ton van Lierop. "Neobdrželi jsme zatím žádnou žádost," podotkl nicméně také mluvčí.
 

13:24 Policie obvinila tři muže, kteří chtěli v Ostravě ukrást kola ze zatopeného objektu. Za krádež v době živelné pohromy jim hrozí vyšší tresty.
 

13:10 V Kvasicích na Kroměřížsku už jsou klidnější. Voda z potoka odtéká do lužních lesů. Střelmistr použil k odstřelu břehu potoku Kotodejka zhruba 7,5 kilogramu průmyslové trhaviny.

 

 
12:59 MIMOŘÁDNÉ ZPRAVODAJSTVÍ TV NOVA O POVODNÍCH
 
 
 
 
 
 
12:21 V Bukovci na Jablunkovsku a Havířově na Karvinsku se sesunuly podmáčené svahy. Celkem byli evakuováni obyvatelé tří rodinných domů. Další sesuv svahu hrozí v Dolních Domaslavicích nad přehradou Žermanice na Frýdecko-Místecku. Podle Povodí Odry ale nádrž ohrožena není.
 
 
 
12:11 Přibližně 80letý muž spadl do vody u řeky Olše v Karviné. Strážníkům se ho podařilo vytáhnout a zachránit. Sanitka muže odvezla do nemocnice.
 
 
12:02 V Havířově na Karvinsku se sesunul podmáčený svah nad tokem Stružník. Obyvatelé jednoho rodinného domu nad sesuvem byli evakuováni.
 
 
12:00 U Jablunkova se půda stále sesouvá. Ze dvou chat evakuovali čtyři lidi, které převezli do chaty Studeničná. "Je slyšet praskání půdy," říká reportér tn.cz Marek Švidrnoch z místa.
 
 
11:50 Energetici zrušili kalamitní stav na Frýdecko-Místecku, Novojičínsku a Vsetínsku. Trvá v dalších čtyřech moravskoslezských okresech.
 
 
11:45 Největším dluhem letošních povodní je podle ministryně Bízkové nedokončená povodňová ochrana. Obce by o ni měly usilovat, peníze jsou, řekla.
 
 
11:30 Přehrada Šance v Beskydech už hrozí méně. Podívejte se na pokles vody v nádrži, která zadržuje beskydskou vodu.
 
 


 
11:26 Povodňová vlna na řece Morava kulminuje ve Spytihněvi, řeka se rozlévá do připravených poldrů.

 

 
11:04 Podle předběžných odhadů krajů způsobí nynější záplavy miliardové škody. Krajům by mohli při likvidaci následků pomoci vězni a nezasažené kraje.
 
 
11:00 Voda v Kvasicích už zaplavuje místní hřiště. Plánuje se odstřel vody, aby se vyhnula obci.
 
 
 
 

10:56 Povodně na Slovensku ustupují. V polském Krakově klesá hladina Visly, v noci ale překonala 40letý rekord. Maďarsko očekává problémy na Hornádu.
 

PODÍVEJTE SE NA VIDEO:
Voda protrhla hráz na Slovensku. Šest mrtvých v Polsku

 

10:51 Sesuv půdy ohrožuje i obec Dolní Domaslavice na Frýdecko-Místecku. 
 

10:47
Řeka Morava bude svém dolním toku kulminovat ve čtvrtek. Vysoké průtoky potrvají několik dní. Plošně ale nemá ohrozit obce a města jihu Moravy.
 
 
10:40 Lidem na Jablunkovsku dělá starosti podmáčený svah kopce Girová u Bukovce.
 
 
 
 
10:11 Na Frýdecko-Místecku se vlivem povodní sesouvá svah, zřejmě v rozsahu dvou kilometrů. Podle policie budou evakuováni asi dva lidé.
 
 
09:50 Situace na Karvinsku se ve středu ráno stabilizuje, klesá Odra v Bohumíně, cesty do Karviné jsou vesměs průjezdné.

 
09:45 V obci Kvasice se snaží bagry odálit odstřel vody. Stále ale hrozí odstřel, aby se voda z potoka mohla dostat do lužních lesů.
 
 
09:38 Na Moravě trvá kalamitní stav vyhlášený energetiky v pondělí. Bez proudu je asi 1200 domácností. Poruchy na vysokém napětí jsou již odstraněny. O stavu distribuční sítě ČEZu se dočtete ZDE.
 
08:45  Obytné části obce Kvasice hrozí záplava. Starosta požádal o odstřel a odklon vody z Panenského potoka a uvolnění masy vody do lužních lesů.
 
08:42 Pozitivní zprávy mají i reportéři TV Nova z přehrady Šance a z Troubek na Přerovsku.
 
 
 
08:40 Úhrny srážek za celý den čekáme během středy již malé i v Beskydech. Hlásí Meteopress online.
 
 
 
08:36 Dobrá zpráva - nad územím Česka téměř neprší. Pouze v Krkonoších ukazují satelitní mapy, že tamní hory skrápí déšť.
 
 
 

08:08
V Moravskoslezském kraji zůstává kvůli povodním uzavřeno zhruba 20 úseků silnic. Největší komplikace způsobuje uzavírka komunikací prvních tříd z Karviné do Českého Těšína a z Havířova do Ostravy přes Šenov. Nejvíce silnic je uzavřeno na Karvinsku, celkem deset. Velká voda tam přerušila dopravu zejména v Bohumíně.
 
 
07:55 V zaplaveném Bohumíně zasedá krizový štáb. Vše nasvědčuje tomu, že i ve městě, kde v úterý zaplavila velká voda trafostanice, už mají nejhorší za sebou.

 

07:37 Hladina rozvodněné řeky Bečvy na Přerovsku nadále klesá. Třetí povodňový stupeň je jen v Přerově.

 

07:27 Pozornost záchranářů ve Zlínském kraji je upřena k rozvodněné Moravě. Třetí stupeň povodňové aktivity platí na celém úseku řeky v kraji.
 

07:07 Morava se na dolním toku zvedá velmi pomalu. Větší škody zatím nevznikly. Řeka by měla kulminovat ve Strážnici odpoledne, v Lanžhotě v noci.

06:41 Stav nebezpečí vyhlášený kvůli záplavám se týká 141 obcí v Moravskoslezském kraji a 161 ve Zlínském. V obou je to zhruba polovina obcí.


06:33
Záplavy v Troubkách trvají, i když Bečva postupně klesá. Teď je pod vodou více než polovina obce. V úterý to bylo ale až 90 procent Troubek.

 


06:23 Hladiny rozvodněných řek v celém Moravskoslezském kraji pozvolna klesají, déšť navíc ustává. Dispečer Povodí Odry, říká že to nejhorší už mají za sebou.

05:04 V Kroměříži kulminuje řeka Morava. Od večerních hodin hladina stoupla zhruba o půl metru. Na dolním toku Moravy je situace stabilizovaná, situaci monitorují hasiči. Na severní Moravě hladiny řek dále pozvolna klesají. Hasičům se díky opadu vody podařilo uchránit rozvodnu elektřiny v Bohumíně. V troubkách poklesla voda zhruba o jeden metr.

04:17 Nad severní Moravou již několik hodin neprší a hladiny řek stále pozvolna klesají v řádech několika centimetrů za hodinu.

03:12 V Moravskoslezském kraji platí nejvyšší stupeň povodňové aktivity na čtyřech místech a na všech mají hladiny řek klesající tendenci. Naopak se očekává kulminace řeky Moravy. Meteorologové hlásí pro Jihomoravský a Zlínský kraj extrémní povodňové ohrožení.

02:17
Do Kroměříže musí hasiči transportovat velkokapacitní čerpadlo z Olomouce, aby odčerpali vodu z odlehčovacího kanálu řeky Moravy, která ohrožuje kolonii rodinných domů v části zvané Dolní zahrady.

 

Jak to vypadalo na Moravě a ve Slezsku v úterý? Sledovali jsme ON-LINE ZDE

ora TN.cz