Virolog ON-LINE: Očkování proti prasečí chřipce rozhodně doporučuji

Vojenská nemocnice v Těchoníně
Zdroj: Army.cz
Vojenská nemocnice v Těchoníně je jedním ze zařízení, která by při pandemii prasečí chřipky byla okamžitě připravena přijímat pacienty.

Hostem on-line rozhovoru tn.cz byl virolog z Fakultní nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala.

V Karlových Varech zemřela žena, která měla prasečí chřipku. Je tak první obětí tohoto zákeřného onemocnění v ČR. Ve světě vir prasečí chřipky zabil už přes pět tisíc lidí.


Rozhovor


"Horečka, bolest hlavy, v krku a celého těla, do druhého dne se přidá kašel,“ popsal doktor Machala příznaky, které by měly zaujmout pozornost.


Všem rozhodně doporučil očkování proti prasečí chřipce, jakmile bude u nás možné. "Sám se chci nechat očkovat co nejdříve,“ prohlásil. Zároveň varoval, že očkování proti běžné chřipce nefunguje i proti prasečí chřipce. 


V České republice už lékaři evidovali desítky nemocných, někteří se nakazili při cestách po zahraničí. Dosud ale měla nemoc u drtivé většiny z nich velmi mírný průběh. Někteří pacienti ani nepoznali, že mají prasečí chřipku a léčili ji jako běžné virové onemocnění. Teď ale přišly dva případy s vážným průběhem onemocnění. Pacientka zemřela, druhý nakažený je ve vážném stavu.


VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / pez