Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.6. 2009 21:09

Gay Hromada ON-LINE: Není dobré být volem ve stádu

Hostem sobotního ON-LINE rozhovoru byl od 20:00 do 21:00 bojovník za práva homosexuálů Jiří Hromada.

V sobotu proběhl v Táboře pochod homosexuálů Queer Pride, který měl za úkol zviditelnit gay a lesbickou komunitu v Česku.
 

Hromada se v Táboře cítil při průvodu velmi dobře. "Organizátoři detailně připravili potřebné, město splnilo záruky a policie? Účastníci skandovali : Uniformy jsou sexy... Bylo to nádherné setkání jinaké inspirace pro tuto zemi,“ uvedl.


Zároveň vysvětlil původ Queer Pride. "Jsou to pochody po celém demokratickém světě k připomenutí GAY PRIDE DAY - nikoli pýchy, ale DNE HRDOSTI. V roce 1969 vymlátila polici gay bar v New Yorku. Město povstalo, uvězněné gaye osvobodilo,“ napsal Hromada.


Ten také osvětlil životní filozofii. Svět je barevná louka, na té je tolik srandy, vtipu, rozmanitostí, filosofie... jen chtít nebýt volem ve stádu,“ dodal dobře naladěný Hromada.


Ve stejný den se v jihočeském městě uskutečnilo i setkání radikálů z Dělnické strany. Homosexuálové se ale neonacistů nelekli a v klidu prošli městem. Obě akce jsme sledovali v podrobné ON-LINE reportáži.
 

Pochodu se zúčastnil i bojovník za práva homosexuálů a bývalý předseda Gay iniciativy v České republiky Jiří Hromada. "Nácků se nebojíme. My jsme tady proto, abychom demonstrovali lásku. Oni nás nezajímají,“ řekl v Táboře herec, dabér a ředák homosexuálů Jiří Hromada.
 

Čeho chtějí homosexuálové podobnými pochody dokázat? Setkal se v Táboře s urážkami? Zlepšují se práva homosexuálů v Česku? Čeho chtějí v budoucnu ještě dosáhnout? Ptali jste se Jiřího Hromady.


Rozhovor


Jiří Hromada se narodil v roce 1958 v Chomutově. Je absolventem herectví na Akademii múzických umění v Praze. Ihned po revoluci se začal angažovat v oblasti práv homosexuálů. Poté, co dosáhl prosazení registrovaného partnerství pro homosexuální páry, ukončil činnost Gay iniciativy. Nyní se věnuje kromě dabingu například publikační činnosti.


Na obrázky z dnešního dění v Táboře se podívejte na videu.


vrl TN.cz