Generál Picek ON-LINE: Armáda se vydala správnou cestou

Vlastimil Picek, náčelník generálního štábu AČR
Zdroj: Oficiální zdroj
Náčelník generálního štábu AČR Vlastimil Picek

Hostem on-line rozhovoru tn.cz byl v den výročí vstupu ČR do NATO náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Vlastimil Picek.

Česká republika před deseti lety vstoupila do NATO. I oněch deset let hodnotil generál Picek v on-line rozhovoru se čtenáři tn.cz.

Co považujete za největší úspěch armády za posledních deset let? Zněl jeden z dotazů. "Asi to, že se umí sama transformovat. To, že cesta kterou jsme se vydali, je správná. Dokazuje hodnocení našich aliančních partnerů,“ odpověděl.


Rozhovor


"Chci pro armádu potažmo pro naše občany jen to nejlepší a také na tom intenzivně pracuji. Chci aby byla funkční, dobře vycvičená a dobře vyzbrojená,“ doplnil v jiné odpovědi své cíle ve funkci náčelníka Generálního štábu.

Picek přiznal, že z vojenské techniky jsou mu jako odborníkovi na komunikační a informační systémy nejbližší počítače, nicméně z titulu své funkce je neupřednostňuje.

"Potřebujeme získat další profesionály. První čtyři roky existence profesionální armády ukázaly kvalitativní posun ve vycvičenosti a schopnostech vojáků. Pro povinnou službu bych tedy nebyl,“ odpověděl na otázku, zda by byl pro návrat povinné vojenské služby.

Deset českých let v NATO

Vstup do NATO byl jeden z dominantních cílů zahraniční politiky země hned po listopadu 1989. Dva roky po vstupu začalo Česko s profesionalizací armády. Z dvousettisícové armády na braneckém principu se podařilo vytvořit profesionální, spolehlivou sílu - česká armáda má jednotky schopné nasazení v zahraničí, pozemní, vzdušné i zásobovací.

Například čeští chemici patří mezi nejuznávanější.

Podívejte se také na video, jak čeští vojáci zvládají dlouhá několikaměsíční odloučení od svých rodin a domovů.

České jednotky přispívají také k řešení ozbrojených konfliktů. K dispozici mají široký arsenál zbraní, tanků a jiných ozbrojených vozidel. Podrobný přehled výzbroje najdete ZDE.

Host rozhovoru, Vlastimil Picek, se narodil 25. října 1956 v Trutnově. V současné době je generálporučíkem české armády. Za svou dosavadní kariéru získal řadu významných ocenění. Například medaili Za služby vlasti, Za zásluhy o obranu vlasti nebo Čestný pamětní odznak Za službu v mírové operaci na Balkáně.
 

ina TN.cz