Pilot Mündel ON-LINE: V 80 procentech katastrof selhal člověk

Hostem dnešního rozhovoru byl pilot a člen výkonné rady Českého sdružení dopravních pilotů Karel Mündel.

Podle Karla Mündla za leteckými haváriemi v 80 procentech stojí selhání lidského faktoru.

"Jednoduchá odpověď je, že lidský faktor selhal v 80 procentech leteckých nehod. Složitější je už propátrat se k tomu, co selhání způsobilo, a určit, že lidský faktor neznamená v překladu ´pilot´, nýbrž všichni lidé účastnící se na provozu letecké techniky," popsal Mündel.

Zkušený pilot také čtenářům tn.cz prozradil, že černé skříňky ve skutečnosti nejsou černé, ale oranžové. Ale také to, že pokud dopravnímu letadlu vysadí oba motory, dokáže doplachtit až do stodvacetikilometrové dálky. Nebo to, že při nehodě má šanci přežít také vozíčkář.

Ačkoliv většina otázek se týkala katastrof, Karel Mündel připomněl také to, že letání je nezbezpečnějším druhem dopravy.

"Na jednu nehodu připadá asi 1,5 milionu letů na celém světě. Každý bezpečně přepraví v průměru sto cestujících. Rozhodně jsem se bál víc na D1 než na A4, což je bývalé označení letové cesty přes Českou republiku," uvedl pilot.
 


Rozhovor
 

Katastrovy ve světě

Svět dnes zažil další z leteckých katastrof. Krátce před přistáním se na letišti v Amsterodamu zřítil Boeing 737 tureckých aerolinií. Na palubě bylo v době neštěstí 135 lidí. Devět z nich zemřelo, 49 bylo vážně zraněno.V polovině ledna se Airbus těsně po startu se srazil s hejnem ptáků. Pilot nouzově přistál na řece Hudson v New Yorku. Při havárii nebyl nikdo zraněn.Další havárie se staly minulý týden. Více ZDE.
 

hav TN.cz