Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Odborář Dušek chválil Fischera. Pustil se do ODS

Hostem on-line rozhovoru byl od 17:00 do 18:00 předseda Svazu odborů služeb a dopravy Jaromír Dušek.

Zástupci dopravních odborů odvolali stávku, kterou plánovali na čtvrteční ráno. Podrobnosti o jednání odborářů najdete TADY.

 

Dušek se smířil s tím, že ve čtvrtek stávka nebude. "Politikům už 20 let spíše nedůvěřuji, ale bez částečné důvěry se vyjednat nic nedá a jiné politiky nemáme. Já sám jsem už podruhé ustoupil v odložení i nekonání stávky,“ uvedl.


Odborář se pustil do stran, které nejsou požadavkům zaměstnavatelů příliš nakloněné. "Některým politikům z ODS, Strany zelených či TOP 09 ještě nedošlo, že součástí demokratických principů je samozřejmě stávka. Tento pojem či pojem odborář v nich vyvolává hysterii aniž by si připustili, že nebýt těchto odborářů a jejich stávky v roce 1989, tak by drželi hubu a krok a schůzovali by možná ve spolku včelařů nebo svazu československo-sovětského přátelství a plnili socialistické závazky,“ hřímal Dušek.


Dušek si naopak pochvaloval vstřícnost vlády. "Jsou chvíle, kdy nám nezbude, než alespoň něčemu věřit. Pan Fischer slíbil, že předloží novelu a slib splnil. O její průchodnost ve sněmovně se musel poprat a ti, kteří nám pro novelu předloženou vládou slíbili podporu (kluby ČSSD, KSČM a KDU-ČSL) svůj slib také splnili. Zda je budou plnit až do ukončení tohoto legislativního procesu, nám odpoví až blízká budoucnost. Budeme to pečlivě sledovat," napsal při on-linu Dušek.
 

Dušek se nebojí ani průtahů ze strany Hradu.“Prezidenta je nutné přehlasovat a zákon zrušit,“ dodal odborář.


Dopravní odbory chtěly stávkovat kvůli vyššímu zdanění benefitů. Novelu, která toto vyšší zdanění ruší, podpořila v úterý Sněmovna. V pátek o ní bude rozhodovat Senát.


Co jsou benefity, si můžete přečíst v tomto článku.

 

Jaromír Dušek se účastnil rozhodování o stávce. Co odboráře přimělo od stávky ustoupit? Co očekávají od Senátu? Svolají stávku znovu, pokud novelu vetuje prezident, který to slíbil v úterním exkluzivním rozhovoru na TV Nova?
 


 

Rozhovor

 

tn.cz / muf