První máj v Praze: KSČM podpořil Jakeš, anarchisté zastavili dopravu

První květnový den slaví politické strany napříč spektrem. První na Výstavišti v Praze slaví komunisté, pochodují i anarchisté.

Vážení čtenáři, protože oslavy Svátku práce na Výstavišti i pochod anarchistů v Praze skončily, končíme i naši on-line reportáž. Děkujeme za pozornost
 

12:35 Anarchisté dorazili do cíle pochodu na Palackého náměstí. Po krátkém projevu a poděkování za účast se rozešli.
 

12:20 Anarchistický průvod se na chvíli zastavil na náměstí 14. října před kostelem. Po krátkém projevu se dal pochod znovu do pohybu směrem k Palackého náměstí.
 

12:05 Nad pochodujícími anarchisty krouží policejní vrtulník.
 

12:00 Na oslavy Svátku práce na Výstaviště nakonec nedorazila "žena za pultem" Jiřina Švorcová, protože je nemocná. Zato tu slaví krajně levicové Haló noviny.
 

11:55 Anarchisté navzdory očekávání nepochodují na Palackého náměstí nejkratší cestou, ale jdou přes Újezd směrem k Andělu. Policisté tak musejí zastavovat tramvaje a odklánět dopravu. Jinak je ale pochod klidný.
 

11:35 Pochod anarchistů se vydal ze Střeleckého ostrova směrem k Palackému náměstí.
 

11:30 Na Střeleckém ostrově už se sešly asi dvě stovky anarchistů. Projevy tu skončily a průvod se dá brzy do pohybu.

GALERIE: Anarchisti

1
/
12
Zdroj: Jindřich Kodíček
Anarchisti

11:30 Oslavy na Výstavišti pomalu končí, komunisté se pomalu rozcházejí, jiní se dávají do tance.
 

11:15 Na oslavách KSČM na Výstavišti zazněla komunistická internacionála, lidé zpívali se zdviženými pěstmi.


11:10 Anarchisti, kteří chtějí pochodovat ze Střeleckého ostrova, se shlukli. Zpívají si a vyhrávají na kytaru.
 

11:05 Na komunistické oslavy dorazil odpůrce komunismu Jan Šinágl, který pokřikoval na Mladé komunisty, že používají zakázané symboly a chtěl si promluvit i s Vojtěchem Filipem. I toho slavící dav vypískal.
 

11:00 Na Střeleckém ostrově se scházejí příznivci krajní levice. Anarchisté odtud chtějí pochodovat Prahou. Zatím je jich na místě přibližně stovka.
 

10:50 Projev Vojtěcha Filipa narušila skupina odpůrců komunismu. Chtěla pod pódiem pronést protikomunistický plakát. To jim ale oslavující nedovolili, plakát partě mladých roztrhali a řvali na ně.
 

10:40 S projevem vystupuje předseda komunistické strany Vojtěch Filip.
 

10:25 Každou chvíli začne projev předsedy KSČM Vojtěcha Filipa.
 

10:10 Moderátorka oslav baví účastníky oslav vtipy jako: Víte proč spadne betonová zeď, když se oni opře Vlasta Parkanová? Protože moudřejší ustoupí. Řečnili i odboráři, kteří provolávali i hesla oslavující Svátek práce.
 

9:55 Na oslavy dorazil i pražský komunistický zastupitel František Hoffman. Ten by rád, aby byla zbořena modrá zeď ODS a postavena zeď červenooranžová.
 

9:45 Na oslavu Svátku práce dorazila i ikona minulého režimu Milouš Jakeš. Slavící se na něj sesypali, aby ukořistili podpis bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ.
 

9:30 Komunistů je na oslavách 1. máje na pražském Výstavišti už několik stovek především důchodového věku. Vyhrává jim dechová kapela.
 

9:15 Pravicoví radikálové z Národní strany, kteří měli komunistům oslavy Svátku práce znepříjemnit, na Výstavišti nakonec nebudou. Příznivci KSČM si tak můžou oslavy užít bez vyrušování.
 

9:00 U Výstaviště se scházejí hloučky sympatizantů KSČM. Očekávají projevy špiček strany. V půl jedenácté promluví i šéf strany Vojtěch Filip.

 

Ranními ptáčaty jsou komunisté, kteří se už v devět ráno sešli na pražském Výstavišti. Slaví Svátek práce veselicí u proslulé Křižíkovy fontány. Je možné, že jim oslavy poněkud naruší sympatizanti krajně pravicové Národní strany, kteří v minulosti připravili při podobných oslavách komunistům "uličku hanby."


První máj oslaví dnes po poledni i dvě největší politické strany - ODS a ČSSD. Zatímco občanští demokraté si budou se svými příznivci užívat rozkvetlého Petřína, Paroubkovi věrní se sejdou a rozveselí na Žofíně nedaleko Národního divadla.


Den volna ale využijí i političtí radikálové. Centrem Brna projdou odpoledne za hojné účasti policie pravicoví extremisté z Dělnické strany, Prahou zase jejich zapřísáhlí odpůrci z řad anarchistů.

TN.cz