on-line

Epidemiolog: Bakterie Klostridie umí přežít extrémní podmínky

Roman Prymula
Zdroj: Mediafax

V Česku se objevuje stále více nakažených nebezpečnou bakterií jménem Klostridie. Jak se proti ní bránit? Jak se léčit? Na to odpovídal v ON-LINE rozhovoru epidemiolog Roman Prymula.

Bakterie Klostridie zabíjí pacienty v českých nemocnicích. Klostridie jsou hodně nebezpečné, způsobují těžký průjem, který je u mnoha lidí neléčitelný. Pokud se průjem dostane do své agresivní podoby, dochází k zánětu střev a může dojít k jejich proděravění, informoval deník Mladá Fronta Dnes.

 

Na otázky ohledně zákeřné bakterie vám odpovídal v on-line rozhovoru epidemiolog Roman Prymula. Prozradil i to, že bakterie umí přežívat v extrémních podmínkách nebo kdo je nejvíce ohrožen. "Riziko je u dlouhodobě hospitalizovaných a antibiotiky léčených pacientů. Průjem bývá hlenovitý s příměsí krve. Horečky být mohou, ale nemusí. Situaci by měl posoudit lékař," poradil docent Prymula v jedné ze svých odpovědí. Mnoho otázek směřovalo také na možnosti léčby i prevence.

 
Rozhovor

 

Riziko nákazy je podle Romana Prymuly prakticky vyloučené. "Člověk s normální imunitou a běžnou střevní mikroflórou se může nakazit pouze teoreticky. Riziko nákazy po kontaktu s popisovaným případem je naprosto minimální," prozradil.

 

Jak léčit?

 

Antibiotika mají od bakterií pomoct. Jenomže v Kanadě se zhruba před deseti lety přesvědčili o tom, že také zabíjí. Dva roky po této události se nebezpečná klostridie objevila v Evropě a do Česka dorazila před dvěma lety. Od té doby bohužel přibývá nakažených i obětí. Ve Velké Británii mají dokonce ještě agresivnější typ, který k nám zatím nedorazil. Tamní lékaři ho označují jako superbakterie. Tyto nejagresivnější formy jsou nazývány ribotypy a nejnebezpečnější forma se jmenuje ribotyp 027.

 

[IMAGEBOX_713122]Zákeřná bakterie zabíjí v českých nemocnicích. Má už 14 obětí
[IMAGEBOX_713122]

anš, hru TN.cz