Svoboda: Melčákova stížnost komplikuje život celému Česku

Hostem on-line rozhovoru byl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Odpovídal nejen na otázky kolem možného odkladu voleb.

Premiér, předsedové politických stran a obou komor parlamentu se ve středu ráno sešli na Hradě, aby projednali další postup v souvislosti s rozhodnutím Ústavního soudu.


Jednání se za lidovce zúčastnil i předseda Cyril Svoboda. Ten na brífinku strany sice prohlásil, že by k předčasným volbám raději dospěl v souladu se současnou ústavou, ale zároveň připustil, že je připraven podpořit i to druhé, méně bezpečné řešení, kterým je změna ústavy.
 

Čtenáři on-line nabídli Cyrilu Svobodovi i trest pro pana Melčáka. Čtenář Barky navrhl, že by poslanci Melčákovi měla být za každý den zpoždění voleb napočítána suma, o kterou naroste státní dluh.
 

"Jsem nešťastný z podání stížnosti pana Melčáka k Ústavnímu soudu. Jeho rozhodnutí komplikuje život celé České republice. Bohužel se tím asi dostane i do učebnic dějepisu,“ reagoval Svoboda.

 

Svoboda nechtěl příliš spekulovat o důvodech, proč poslanec Melčák stížnost podal. "O majetkových poměrech pana Melčáka nechci spekulovat. Odhaduji, že nebude spát pod mostem a chodit na polívku na Hlavní nádraží. Jsem si jist, že je rád ve středu zájmu, aspoň těch pár chvil," domnívá se host on-line rozhovoru.

 

Předsedy KDU-ČSL jste se také často ptali na možnost zavedení nenávratných půjček pro novomanžele.
 

Ty lidovci ve svém programu nemají a mít nebudou. "Za socialismu byla fakticky pouze novomanželská půjčka, kdežto dnešní systém umožňuje jiné formy spoření podporovaných z veřených prostředků - například stavební spoření nebo program PANEL,“ vysvětlil Svoboda.
 

Jedna ze čtenářek se ptala, proč lidovci chtějí vyšší daně pro bezdětné. "Jednoho dne každý z nás půjde do důchodu a potom vy i já budeme rádi, že jsem pro vás vychoval 4 děti. Oni totiž budou hradit váš i můj důchod,“ odpověděl Svoboda.
 

Předčasné parlamentní volby by se mohly konat počátkem listopadu, pokud bude hladce přijata trvalá změna ústavy a bude vždy využito nejkratších termínů. Právníci nyní navrhují rozšířit starý senátní návrh, který už ve Sněmovně leží, o formulaci, podle které je k rozpuštění sněmovny potřeba ústavní většina, tedy minimálně 120 poslanců.

 

S listopadovým termínem by například souhlasili, nebo alespoň se s ním smířili šéfové SZ Ondřej Liška a TOP 09 Karel Schwarzenberg. Výrazně proti by byla ČSSD. 


Rozhovor

 

vrl, muf TN.cz