ON-LINE Zahradil: Nejsem přítel Lisabonu

Jan Zahradil - kandidát do EP
Zdroj: TN.cz

Hostem dnešního on-line rozhovoru je od 20:00 lídr kandidátky ODS do eurovoleb Jan Zahradil.

Volby do Evropského parlamentu se kvapem blíží. Česko zaplavila lavina billboardů, hesel, televizních a rozhlasových spotů. Nejviditelnějším projevem předvolebních kampaní  byly vaječné útoky na ČSSD. Více ZDE.
 

Mnohem smířlivější oproti ČSSD byla potom kampaň ODS. "Přestože obě kampaně na sebe budou trochu navazovat, musí být každá jiná,“ vysvětluje lídr stranické eurokandidátky Jan Zahradil. "Lidé v evropských volbách volí podle národních priorit. Evropská témata hrají pouze okrajovou roli,“ dodal Zahradil.
 

Během rozhovoru vyjádřil svůj názor na Lisabonskou smlouvu, kterou nedávno schválil i Senát a nyní se čeká na podpis prezidenta. "Nejsem přítel této smlouvy. Odebírá další pravomoci členským státům na úkor EU, zmenšuje hlasovací váhu ČR uvnitř EU. Přesto rozumím tomu, proč ji česká vláda podepsala - neměli jsme dostatek síly vyjednat podstatné změny, protože s námi byly jen další 3 členské země a 23 členských států EU se postavilo proti. Premiér neměl mandát jednání zavetovat, protože to nepřipustili koaliční partneři ODS. Nevadí mi, že prezident váhá s podpisem smlouvy a čeká na výsledek případného druhého irského referenda. Pokud Lisabonská smlouva nevstoupí v platnost, nic se nestane," domnívá se Zahradil.


Host se pustil i do porovnání práce obou Parlamentů - českého i evropského. "Český parlament je rychlejší, živější a dynamičtější. V EP jde všechno mnohem pomaleji, střetává se tam více zájmů, je to politicky složitější prostředí. Doslova utrpením jsou však v Evropském parlamentu plenární debaty. Každý dostane dvě minuty a je z toho záplava desítek projevů šedivé nudy. Nikdo to neposlouchá, nikdo si toho nevšímá, nikdo o tom nepíše... ," posteskl si lídr kandidátky občanských demokratů.


Zahradil si pochvaloval spolupráci s britskými kolegy z Konzervativní strany, přiznal, že mu vadí dvojí sídlo EP a prohlásil, že je proti kvotám na ženy v politice - nic se tím prý nespraví a je to podle něj vůči ženám celkem urážlivé.


 

ODS chce ve volbách získat minimálně pět mandátů, pokud se tak nestane, Jan zahradil by odešel z politického grémia. “Já bych v každém případě za neúspěch naší kandidátky převzal odpovědnost minimálně tím, že bych odešel z politického vedení ODS. Nicméně stejně neočekávám, že by pro nás volby dopadly špatně, “ dodal v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
 


Rozhovor

 

 

mar TN.cz