Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

S dětmi je potřeba komunikovat, tvrdí odborník z Linky bezpečí

Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí
Zdroj: Mediafax
Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí

Děti čím dál častěji páchají sebevraždy. Jejich počet za posledních pár let značně vzrostl. Během posledních 10 let v podstatě vymřela celá jedna škola.

Během posledních dvou let se zdvojnásobil počet volání dětí na Linku bezepčí kvůli sebevraždě. Operátoři z linky dělali nemožné aby zachránili život každému dítěti, které se rozhodlo zavolat. Rozmlouvali to už více než 1000 dětí.

 

Pracovníci linky bezpečí upozorňují na fakt, že pokud dítě zavolá, téma smrti padá v hovoru čím dál častěji. Za posledních deset let si dobrovolně vzalo život víc než 500 dětí. Často přitom zemřely zbytečně.

 

Ve 40 případech byla situace natolik vážná, že operátorům z linky nezbylo nic jiného, než rychle zavolat záchranku a doufat, že k dítěti dorazí včas.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Děti vnímají zdánlivě malé problémy velice vážně. Stačí málo a zhroutí se jim celý svět. Důvodem sebevražd tak je nátlak ve škole, nesplnění očekávání, neopětovaná láska, šikana. Zvyšuje se také tlak společnosti na to, aby děti byly úspěšné. Často to ale bývá mix všech problémů najednou.
 

V on-line rozhovoru proto radil čtenářům Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí, jak se v jistých chvílích mají zachovat.
 

Čtenářku Lenku například zajímalo, jestli jsou na dnešní děti kladeny větší nároky než před 20 lety? A svěřila se i se svým strachem o svého syna.
 

"Dobrý večer, rozumím vašemu strachu a obavám. Jedinou možnou správnou prevencí je bavit se svými dětmi a věnovat jim pozornost. Co se týče nároků, které jsou kladeny nejenom na děti, ale na celé rodiny, můžu s vámi jenom souhlasit. V případě, že řešíte šikanu svého dítěte, můžete se poradit taky na naší Rodičovské lince. Více informací získáte na www.linkabezpeci.cz. Držte se!" Poradil matce odborník Peter Porubský.
 

Všechny otázky a odpovědi si přečtěte po kliknutí na banner Odpovědi hosta.


Rozhovor

 

klab/fim TN.cz