Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 6. 2008

Onkolog: smutný primát v rakovině ledvin pro ČR

Prof. Luboš Petruželka
Zdroj: Jindřich Kodíček
Prof. Luboš Petruželka

Na vaše dotazy odpovídal na našem chatu onkolog prof. Luboš Petruželka.

Světová kapacita uvedla, že Česko má v rakovině jeden smutný rekord. Češi nejvíce trpí nádorem ledvin. „Jsme my tady v Česku nějak víc ohrožení rakovinou, než třeba lidé v Německu? A co proti tomu můžeme dělat?“ ptal se pan Karel.


„Riziko vzniku nádorů je obdobné. Obdobný je též životní styl, přesto Česká republika má výjimečné postavení ve výskytu nádorů ledvin, které je u nás ve světových statistikách nejvyšší. Vysvětlení proto zatím nebylo přesvědčivě nalezeno,“ napsal Petruželka.


Odpovědi onkologa Petruželky si prohlédněte ZDE


Onkolog na chatu poradil, jak poznat začínající nádor. „Pro karcinom prsu se jedná o nález bulky v prsu, zvětšování nebo zarudnutí prsu popř. nález zvětšené uzliny v podpaží,“ uvedl.


„Pro nádory plic je varovným signálem jakákoliv příměs krve ve vykašlaném hlenu a dále přetrvávající kašel po dobu delší než tří týdnů,“ napsal Petruželka.


„Pro nádory tlustého střeva a konečníku je varovným příznakem příměs krve ve stolici nebo tmavá dehtovitá stolice nebo přetrvávající průjmy nebo zácpa. Pro gynekologické nádory je varovným signálem jakékoli krvácení mimo menstruační cyklus a u starších žen pak kdykoliv,“ dodal onkolog.


Profesor Petruželka bude v nebližších dnech odpovídat i na další vaše dotazy. Sledujte sekci žena v našich magazínech!


Jeden čtenář se zeptal, co je chemoterapie a ozařování. „Chemoterapie znamená podávání chemických látek, které působí na dělící se nádorové buňky. Nevýhodou chemoterapie je i částečný zásah buněk zdravých,“ uvedl Petruželka.

Současná podpůrná léčba umožňuje snížit tyto nežádoucí účinky na minimum. Novým směrem onkologické léčby je tzv. cílená molekulární léčba, která by měla zasahovat pouze nádorové buňky. „Léčba zářením znamená cílené zničení nádoru pomocí ionizujícího záření a v současnosti zaznamenala mimořádný rozvoj s maximem ušetření okolních zdravých tkání,“ doplnil.

tn.cz