obstrukce ve sněmovně

Opozice pokračuje v blokování hlasování o církevních restitucích

Sněmovna
Zdroj: Mediafax
ilustrační foto

Opoziční poslanci pokračovali během dnešního jednání o církevních restitucích v obstrukcích a blokovali hlasování. Sněmovna se tak k hlasování dnes nedostala a zřejmě k němu nedojde ani následující pátek.

"Církevní restituce rozdělují českou společnost. Je to chyba této vlády. Jedna z největších, které udělala, a to jich nebylo málo," poznamenal předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek. Domnívá se, že z náhrad církví by měly být hrazeny opravy památek. Pokud se bude jeho strana podílet nějakým způsobem v příštím volebním období na vládě, učiní revizi tohoto zákona.
 

Poslanec Ladislav Velebný (ČSSD) sněmovně sdělil, že majetkové vyrovnání s církvemi podporuje, nikoliv však v takovém znění, jak ho předložila vláda. "Majetkové vyrovnání s církvemi je nutné a je nutné ho dosáhnout velmi rychle. Není chybou sociální demokracie, že to tak dlouho trvalo. Jsem věřící člověk, jsem pro vrácení majetku církvím, který jim patřil. Ale tento návrh zákona nemohu podpořit. Říkám: co bylo ukradeno, musí být vráceno. Můj problém je jediný: že je to předpis v dané době nerealistický," uvedl.
 

Opoziční poslanci namítají, že návrh vydává církvi tolik majetku, který nikdy nevlastnila.
 

Střídání opozičních poslanců u řečnického pultíku přerušil poslanec Vladimír Koníček (KSČM), který požádal sněmovnu o přerušení projednávání zákona do 4. září letošního roku. Kvůli nepřítomnosti koaličních poslanců v sále mu návrh sněmovna dvakrát schválila. Pokaždé však hlasování jeden z vládních zákonodárců zpochybnil. Napotřetí hlasy koaličních poslanců sněmovna návrh zamítla.
 

[IMAGEBOX_937818]Církevní restituce spojily ČSSD a komunisty. Plánují obstrukce sněmovny

[IMAGEBOX_937818]


Vláda se s církvemi dohodla, že se zvýší celkový objem naturálních restitucí z původních 51 miliard korun na 75 miliard korun. Díky tomuto navýšení se však sníží celková finanční náhrada z 83 miliard na 59 miliard korun.
 

Primárním cílem majetkového vyrovnání je umožnit církvím a náboženským společnostem, aby byly hospodářsky nezávislé na státu. Hlavní část vráceného majetku tvoří zemědělské nemovitosti. Restituce bude stát církvím vyplácet po dobu 30 let. Během prvních 17 let od nabytí účinnosti zákona o majetkovém vyrovnání bude ale i nadále stát církvím přispívat na jejich provoz. První tři roky bude částka příspěvku stejná jako v současnosti, dalších 14 let se bude každoročně snižovat o pět procent.

 

fim tn.cz / Mediafax