Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

státní svátek

Oslavy vzniku státu: Klaus rozdá naposledy státní vyznamenání ve funkci prezidenta

Václav Klaus

Prezident Václav Klaus bude už tradičně udělovat státní vyznamenání u příležitosti 94. výročí vzniku samostatného československého státu. Bude to pro něj naposledy v roli hlavy státu.

Oslav se účastní nejvyšší ústavní činitelé a představitelé politického a veřejného života.
 

Akce odstartovala ráno pietním aktem a kladením věnců u Národního památníku na vrchu Vítkov na pražském Žižkově. Klaus také položí věnec k soše zakladatele Československa a jeho prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí.
 

V poledne se uskuteční slavnostní shromáždění v Národním muzeu, hlavním organizátorem je Český svaz bojovníků za svobodu.
 

Oslavy vyvrcholí večer na Pražském hradě, kde prezident Václav Klaus udělí státní vyznamenání. Prezident tradičně udílí čtyři druhy vyznamenání: Řád Bílého lva, Řád Tomáše Garrigua Masaryka, Medaili Za hrdinství a Medaili Za zásluhy.

 

 

Řády jsou vyšší formou vyznamenání a prezident je propůjčuje, to znamená, že po smrti vyznamenané osoby se insignie vrací prezidentskému úřadu.
 

Medaile jsou nižší formou vyznamenání a udělují se, po smrti vyznamenané osoby patří pozůstalým.
 

V loňském roce Klaus vyznamenal 21 osobností. Mezi nimi byli váleční veteráni, účastníci protikomunistického odboje, špičkový chirurg Jan Černý, olympijský vítěz ve skocích na lyžích Jiří Raška či populární kreslíř a karikaturista Vladimír Renčín. V roce 2010 vyznamenal Klaus 22 osobností.
 

V celkovém součtu byl Klaus na medaile skoupější než jeho předchůdce. Václav Havel za stejnou dobu v prezidentském úřadě rozdal 540 ocenění, Klaus do teď 207. 

tn.cz / kisa