Do europarlamentu volila asi čtvrtina Čechů a pětina Slováků

Podle předběžných průzkumů přišla v Česku k eurovolbám zhruba jen čtvrtina všech voličů.

Anketa

Volili jste do Evropského parlamentu?


Hlasovalo 9842 lidí. (Muži: 9842 | Ženy: 0)
Nejvíc křesel ve slovenských volbách do Evropského parlamentu získal pravděpodobně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica.


Zástupce v EP by měly mít také dvě další vládní strany Slovenská národní strana a Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko, stejně jako trojice opozičních stran Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana, Křesťanskodemokratické hnutí a Strana maďarské koalice.

 

Čtvrtina Čechů volila do Evropského parlamentu

 

Druhé české volby do Evropského parlamentu v sobotu skončily. Voliči v nich vybrali 22 europoslanců. Jejich složení ale bude známo až v noci na pondělí, kdy se výsledky voleb začnou počítat.


Poslední předvolební průzkumy naznačovaly, že si Češi zvolí jen kandidáty čtyř z 32 volebních stran, a to ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL.


Pokud se volební modely naplní, své zastoupení v europarlamentu ztratí jak strana SNK ED, tak hnutí Nezávislí. Své mandáty by neobhájili ani jejich europoslanci Jana Hybášková, Jana Bobošíková a Vladimír Železný, kteří kandidovali za svá nová seskupení - Evropskou demokratickou stranu, koalici Suverenita a Libertas.cz.

 

Uvedená seskupení se nicméně podle volebních modelů spolu s dalšími čtyřmi pohybovala minimálně nad jednoprocentní hranicí, která by jim zaručovala alespoň příspěvek ve výši 30 korun za každý odevzdaný hlas.


Na skutečné výsledky si Češi budou muset počkat až do noci z neděle na pondělí. Evropské poslance si totiž většina ostatních zemí unie bude volit v poslední den týdne. Sčítat se tak začne v neděli ve 22 hodin.

 

Nemohli volit kvůli občance

 

Zdaleka ne každý, kdo v letošních eurovolbách nedal svůj hlas, si to plánoval. Například lidé, kteří se v nedávné době přestěhovali a v místě nového trvalého bydliště ještě nebyli na seznamech voličů. Je mezi nimi i muž z Brna, který se přestěhoval už před půl rokem. V sobotu se proto právem rozčilovali nad liknavostí úředníků a chystá stížnost.

 

 

Volilo se v autosalonu i v bufetu

 

Opravdu nezvyklou volební místnost měla obec Kukle na Svitavsku. Voličů má jen 50 a ani na obecním úřadě není místo pro volební komisi.

 

Občané Kuklí ale už zhruba pět let řeší problém s nedostatkem prostoru originálním způsobem. Volební komisaři zasedají v místním autosalonu.

 

Zdánlivě příjemné místo pro volení zástupců do Europarlamentu mají v jednom z okrsků Litomyšle. Urnu mají v prostorách tamního bufetu. Volební komise ze svých míst vidí přímo na pult s rychlým občerstvením, kde je také naražený soudek piva.

Má to ale háček, bufet je zamčený. "Je těžké sedět tady a vědět, že je vedle lahodné občerstvení. Obzvlášť, když se k němu nedá dostat," povzdechl si jeden z komisařů.

V Benkově u Uničova zas odevzdávali lidé své hlasy v hasičské zbrojnici a ve Staré Olešce na Děčínsku voliči chodili k jedné z obyvatelek obce do kuchyně. Více ZDE.

 

V Březnu na Litoměřicku se pro změnu volili na autobusové zastávce


 

 

 

Těžká volba pro Václava Klause

 

Zhruba ve čtvrt na jedenát v sobotu přišel odevzdat svůj hlas vybranému kandidátovi také Václav Klaus.

 

Společně s manželkou Lívií vhodil volební lístky do urny v Základní umělecké škole v Kobylisích.

 

 

"Letošní rozhodování, komu dám hlas ve volbách do Evropského parlamentu pro mě bylo opravdu těžké, hlavně po mém odchodu z ODS," řekl prezident Klaus. Stejně složité bylo rozhodování i pro Lívii Klausovou.

 

Prezidentský pár ale nechtěl prozradit, komu nakonec dali svůj hlas.

 

V některých evropských zemích se volilo už ve čtvrtek, a to ve Velké Británii a v Nizozemsku. V jiných budou volby i v neděli. Hlasy se ve všech unijních státech začnou sčítat v neděli ve 22.00. Výsledky by měly být známy v noci na pondělí.

 

Přečtěte si KOMPLETNÍ návod, jak a kde volit své zástupce do Evropského parlamentu.


Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.


V pátek mohli obyvatelé vybírat 22 zástupců do europarlamentu od 14. do 22.hodiny. První den voleb však skončil bez valného zájmu. Do volebních místností zamířilo zhruba deset procent voličů. Přehled volební účasti najdete ZDE.

 

Historicky první eurovolby v ČR před pěti lety vyhrála ODS ziskem 30,04 procenta hlasů a v Evropském parlamentu má devět poslanců. Druhá KSČM dostala 20,26 procenta hlasů a obsadila šest křesel. Uspěli také SNK Evropští demokraté, kteří díky zisku 11,02 procenta hlasů měli v europarlamentu tři mandáty. ČSSD volilo 8,78 procenta lidí, což jí přineslo dvě křesla. Stejný počet míst v Europarlamentu obsadila KDU-ČSL, která dostala 9,57 procenta hlasů. Nezávislí se ziskem 8,18 procenta hlasů obdrželi rovněž dva mandáty. K volbám přišlo před pěti lety 28,32 procenta voličů.

 

Občanští demokraté uvedli, že za úspěch by v nynějších volbách pokládali zisk sedmi až osmi křesel. Zástupci ČSSD hovořili o osmi až deseti místech. Komunisté by chtěli mít v europarlamentu sedm mandátů.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax