Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

to je síla

Osm z 13 pražských restaurací účtuje cizincům příplatek

Pivo Gambrinus
Zdroj: Mediafax
Témata:

Kontroly České obchodní inspekce (ČOI) ve vytipovaných 13 restauracích v centru Prahy zjistily v osmi z nich diskriminační jednání vůči cizincům. Restaurace jim účtovaly příplatek za servis, který čeští zákazníci neplatili. ČOI restauracím udělí pokuty. ČTK to dnes sdělila Ivana Divišová z odboru komunikace a styku s veřejností ČOI.

Pracovníci ČOI se v pražských restauracích, kavárnách a barech vydávali za cizince od poloviny března do 10. července. Příplatek za servis účtovaný inspektorům hovořícím anglicky se pohyboval od pěti do 15 procent, v součtu přesáhl 464 korun. "Česky hovořícím spotřebitelům žádný takový příplatek účtován nebyl," uvedla ČOI.
 

Celkově byly ze 13 kontrolovaných restaurací zjištěny nedostatky v devíti z nich. Při jedné z kontrol například servírka při placení účtu anglicky mluvícímu hostu vrátila o 43 korun méně, než měla. V pěti případech restaurace nedodržely míru prodaných rozlévaných alkoholických nápojů. Celkem to bylo o půl decilitru, spotřebitelé tak zaplatili o skoro o 114 korun víc.
 

"Výsledky kontrol v restauracích v centru Prahy svědčí o tom, že někteří podnikatelé svým jednáním nejen porušují zákony a poškozují spotřebitele, ale zejména ohrožují dobré jméno poctivých podnikatelů a celé České republiky v zahraničí," uvedla ČOI. V kontrolách zaměřených na diskriminaci spotřebitelů kvůli národnosti proto bude inspekce pokračovat i ve zbytku roku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

To je vtip? V Americe mají restauraci, kde servírují ticho!

Zákaznici chytil amok: Kvůli nugetkám málem vyvraždila restauraci

tn.cz ČTK