domov bez kanalizace, tepla, vody a proudu

Ostravské ghetto určené k likvidaci ČEZ odstřihl od elektřiny

Bez elektřiny je od včerejška třetina obyvatel ostravského ghetta Přednádraží. Společnost ČEZ přerušila dodávky do tří z celkem devíti domů. Lidé se teď bojí, že jim úřady odejmou děti.

Desítky Romů v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze jsou od úterka bez elektřiny. Žijí ve strachu, že přijdou o děti, tvrdí romský aktivista Kumar Vishwanathan. "Matky jsou v obrovské nervozitě, protože jim sociální pracovnice řekly, že se mají do konce měsíce září vystěhovat, jinak jim seberou děti. Ony ale mají k dětem pěkný vztah a bezprostřední ohrožení života jim určitě nehrozí, hlídají, aby děti nechodily do domu určeného k demolici,“ řekl Vishwanathan.
 

Od úterý zůstalo téměř 20 rodin bez elektřiny. „Elektřina byla ve třech domech, postupně ji odpojovali a nyní ji mají pouze tři až čtyři rodiny z celkových 21,“ dodal.
 

Podle mluvčí radnice ostravského obvodu Ostrava-Přívoz Jany Pondělíčkové sociální pracovnice odebráním dětí v Přednádraží nevyhrožovaly. "Jen je denně informují o volných kapacitách ubytoven a řeší s nimi podání žádosti o dávky na úřad práce,“ řekla mluvčí.
 

Právě odebrání dávek podle majitele domů Oldřicha Roztočila způsobilo, že obyvatelé ghetta přestali platit za elektrickou energii. "Vzali jim další dávky, ostravské ubytovny tolik volných míst nemají, navíc se v nich teď šíří úplavice,“ poznamenal Roztočil.
 

V Přednádraží se podle něj žádný případ úplavice zatím neobjevil, přestože voda stále teče jen z jednoho kohoutku na chodbě domu číslo osm. "V tomto domě, kde jsme počítali se zprovozněním kanalizace, vyvstal nový problém. Zjistili jsme, že byl zřejmě postaven později než ostatní a nemá jímku, kterou jsme chtěli nechat vyvážet,“ popsal problémy Roztočil.
 

 

"V tuto chvíli se mi ani nechce do osmičky investovat, když nevím, jestli tam po výhrůžkách sociálky nějací lidé zůstanou. Prázdný objekt rozkradou a 60 tisíc investuji zbytečně,“ konstatoval.
 

Práce na odstraňování závad tedy podle něj nepokračují. "Nastala patová situace, proti vydaným rozhodnutím stavebního úřadu jsem se odvolal a nyní běží lhůta. Na úřadě jsem byl a vyhodili mě, znovu tam tedy nepůjdu. Zatím nevím ani výsledek rozhodnutí soudu, čí je kanalizace, o jejíž vlastnictví vedeme s městem spor,“ uvedl Roztočil.
 

V domech zůstává přes nařízení stavebního úřadu o vystěhování 84 lidí. "Už na začátku jsem dal podnět na policii, aby mi ty squattery vystěhovala, ale odepsali mi, abych jim dodal nájemní smlouvy, které ti lidé nemají. Je to celé absurdní,“ uzavřel Roztočil.

 

Srovnání cen elektřiny 2013: ušetřete díky našemu srovnávači.

 

TV Nova tn.cz / mediafax / gar