Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 4. 2014
už žádné průtahy

Pacienty musí od záchranky převzít nejbližší nemocnice, nařídilo ministerstvo

Sanitka - zraněný
Zdroj: Mediafax
ilustrační foto

Pacienty bude od záchranné služby muset v Praze převzít nejbližší nemocnice. Ministerstvo zdravotnictví to svým zařízením nařídí. Rozhodnutí padlo poté, co minulý týden odmítlo přijmout ženu s otravou sedm nemocnic.

Ministerstvo vyzvalo i ostatní pražské a středočeské nemocnice, aby postupovaly stejně. Vedení resortu se na tom shodlo s řediteli pražských nemocnic a se šéfem záchranky. Novinářům to po jednání řekl náměstek ministra Josef Vymazal. Podle něj do pár týdnů začne plně fungovat také modernizovaný elektronický systém o volných lůžkách a budovat by se měly i urgentní příjmy v nemocnicích.
 

Jednání se konalo poté, co minulý týden záchranáři vozili déle než hodinu po Praze ženu s otravou, protože ji postupně odmítlo přijmout sedm nemocnic. Nemocnice, které řídí ministerstvo, budou muset přivezené pacienty od záchranky převzít. "Ministerstvo apeluje i na ostatní zařízení v Praze a ve Středočeském kraji, aby přijala obdobnou strategii," uvedl Vymazal.
 

Podle náměstka se nyní "poměrně narychlo řeší situace v pražském zdravotnictví". Ředitel záchranné služby Zdeněk Schwarz před pár dny uvedl, že v pražských i některých středočeských nemocnicích v poslední době ubylo akutních lůžek.
 

 

Lépe fungovat by měl podle náměstka i elektronický systém o volných lůžkách. Modernizovaná verze by měla být v provozu do pár týdnů. Schwarz už v pondělí řekl, že takový systém už existuje, je ale zastaralý a využívá ho jen asi polovina nemocnic. "Dohodli jsme se na tom, že nemocnice budou systém využívat lépe a efektivněji. Bude zdokonalen," dodal Vymazal.
 

Ministerstvo bude podporovat také vybudování urgentních příjmů ve svých nemocnicích. Ty mají sloužit jako "nárazníková zóna", popsal náměstek. Postaraly by se o přijaté pacienty do doby, než by se uvolnila příslušná lůžka.

tn.cz / ČTK / gar
Reklama