Pády politiků: Pamatujete si na Grosse nebo Tlustého? Bém není první, komu aféry zlomily vaz

Skandální odposlechy telefonátů Pavla Béma s lobbistou Romanem Janouškem stojí někdejšího korunního prince ODS hodně, mimo jiné i politickou kariéru. Není ale první, komu aféry zlomily vaz.

Připravili jsme pro vás zajímavý přehled vlastní stranou vyobcovaných nebo v běhu času vyhaslých politických hvězd.

 

 

ODS


Pavel Bém lámal v křesle pražského primátora žebříčky popularity. Poslanec milující velehory a hlavně velevlivné. Kvůli skandálním odposlechům hovorů s Romanem Janouškem musel po 14 letech pozastavit své členství v ODS a její šéf a premiér Petr Nečas se s Bémem nechce ani setkat. Ten se chce očistit ale poslanecký mandát složit odmítá. „Z hlediska vlivu, mocenského postavení, už Bém ztrácí jakýkoliv prostor,“ komentuje situaci politoložka Vladimíra Dvořáková.


PSALI JSME:

Já nahrávám, ty nahráváš! Audiozáznamy obnažují a ničí českou politickou scénu

V červnu 2010 skončil ve sněmovně někdejší ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý. Ten přiznal, že odchod z vysoké politiky obrečel. Do dějin se nesmazatelně zapsal vířivkovou párty se slečnou, kdy zahrál novinářům volavku a čekal, kdo o kompromitující snímky bude mít zájem. „ Byla to kauza ukazující na vnitřní poměry v ODS, vydírání a také to, jak se sbírají materiály,“ shrnula kauzu Dvořáková

 

ODS ho definitivně vyloučila poté, co v době českého předsednictví unii pomohl shodit Topolánkovu vládu. Teď radí Mongolům, jak se staví dálnice.

 

PSALI JSME:

Tlustý se odvolal proti vyhazovu z ODS. Jen pro jistotu

 

 

 

ČSSD

 

„Původ je tak křišťálově čistý, že prostě ani křišťál křišťálověji čistší být nemůže“. To byla věta, kterou v roce 2005 vysvětloval někdejší premiér a korunní princ sociální demokracie Stanislav Gross nejasný původ části peněz na koupi bytu. Pak se musel poroučet. Vyhnaný expremiér pak ale udělal stamilionový kšef podivným prodejem akcií firmy Moravia Energo. Teď je Gross právník.

 

 

 

KDU-ČSL

 

I polozapomenutí lidovci mají na kontě kauzu s nejasným původem peněz. Někdejší vicepremiér Jiří Čunek ale kauzu ustál a vyšel z ní očištěn. Teď je senátorem.
„Případ pana Čunka byl jeden z prvních, kdy si lidé začali uvědomovat takovou tu kriminalizaci politiky,“ řekla Dvořáková

 

PSALI JSME:

Čunek se rozkmotřil s Julínkem. Hrozí vládní roztržka

 


ČSSD

 

Buldozer ČSSD Jiří Paroubek se po volebním debaklu v květnu 2010 poroučel z vrcholné politiky sám a teď, z poslaneckých lavic bojuje o návrat na vrchol s novou stranou.
„Tady se dostáváme do série politiků, kteří v jisté době mají vliv a poté skončí neúspěšně, kvůli volbám nebo stranické opozici,“ řekla na Paroubkovo konto politoložka.

 

I v politice tak podle výše uvedených příkladů platí: čím jsi výš, tím tvrdší bude pád.
 

tn.cz / kos