Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.9. 2009 13:17

Papež návštívil Pražské Jezulátko. LEGENDY A ZÁZRAKY

V sobotu přiletěl Svatý otec. Ze všeho nejdřív chtěl vidět Pražské Jezulátko, ke kterému se modlí miliony lidí.

Papež Benedikt XVI. návštívil Pražské Jezulátko v kostele Panny Marie Vítězné.

 

ON-LINE reportáž o návštěve papeže v Česku najdete TADY.

 

Lidé z celého světa cestují do Prahy a chtějí si vyprosit uzdravení, odpuštění či útěchu. Tramvaj číslo 22 je odveze ke kostelu Panny Marie Vítězné kousek od Malostranského náměstí. A tady se prý dějí zázraky. Za vroucná přání a tužby se věřící modlí k Pražskému Jezulátku.

 

A právě k němu také povedou první kroky Svatého otce při návštěvě Česka. Papež Benedikt XVI. chce navštívit nenápadný kostel na Malé Straně. Malému Ježíškovi papež daruje novou zlatou korunku. Vše o návštěvě papaže TADY.

 

Sošku ročně navštíví dva miliony poutníků. Lidé Jezulátku vyjadřují vděk tím, že mu posílají šatičky a dárky.

 

V muzeu, které je součástí kostela, jsou k vidění šaty z celého světa. Jedny z nejstarších Jezulátku darovala i Marie Terezie. A prý je dokonce sama vyšívala. Uvidíte tu oblečky se slováckými motivy nebo ze Šanghaje - s vyšitými ptáčky a nápisem "Božské Jezulátko, buď milostivé k Číně". Šaty se Jezulátku převlékají podle období a svátků.

 

Čtěte také:

 

- Uzavírky, program, doprava. PAPEŽ v Česku
- Kvůli papeži se uzavře na den D1, jinak pojedou i vlaky
- FOTO: Papež se poveze mercedesem. Odjel na návěsu
- Papeže chrání elitní žoldáci. VÝZBROJ A POŽADAVKY
- Papež: jak se obléká a v čem jezdí
- Papež přiveze slunečné počasí. Až odletí, přijdou přeháňky
- Papež požehná 57 předmětům. Základním kamenům, křížům i sochám

 

Jezulátko má skoro půl metru

 

Uvnitř kostela je cítit kadidlo, místo je prosyceno duchovní atmosférou. Na pravé straně chrámové lodi je půlmetrová soška oblečená do šatiček, která vypadá jako panenka. Přesto se k němu modlí lidi ze všech koutů světa a malý Ježíšek prý zázračně uzdravuje a plní přání.

jezulátko
Zdroj: oficiální zdroj

V Santiniho v knize The Holy Infant of Prague se můžete dočíst o Mexičance, která sem přijela se čtyřicetiletým zpožděním. Jako dítě ochrnula a nemohla se hýbat. Jednou se jí prý o Pražském Jezulátku zdálo. Dívka mu slíbila, že pokud ji uzdraví, přijede mu osobně poděkovat. Uzdravené ženě trvalo čtyřicet let, než si našetřila na cestu.

 

Jezulátko pochází ze Španělska

 

K božskému děťátku, které podle legendy vymodeloval španělský mnich za maurských válek, se lidé obracejí už celá staletí. Roku 1628 ho kostelu věnovala paní Polyxena z Lobkovic, manželka nejvyššího kancléře Zdeňka Popela z Lobkovic a ještě předtím Viléma z Rožmberka. Sošku dostala jako svatební dar od matky pocházející ze Španělska. Ta ji zase získala od své matky.

jezulátko
Zdroj: oficiální zdroj

Od doby, kdy se Jezulátko zabydlelo v malostranském kostele, si lidé začali všímat, že se na Malé Straně něco změnilo. A připsali sošce zásluhy za to, že zachránila čtvrť před morem. Říká se, že manželka Jindřicha Kolovrata Libštejnského si sošku přiložila na tvář a díky tomu se jí vrátil zrak i sluch. Když si pak uzdravená paní chtěla Jezulátko nechat, její kočár se nemohl hnout místa. Takže sošku raději vrátila.

sn TN.cz
Reklama