Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Paroubek: VV jsou mafiánský projekt ODS, John je drzý demagog

J. Paroubek
Zdroj: TN.cz
Odstupující předseda ČSSD Jiří Paroubek

Odstupující předseda ČSSD Jiří Paroubek rozebíral před novými poslanci sociální demokracie příčiny slabého výsledku strany ve volbách. Ostře kritizoval Věci veřejné a jejich předsedu Radka Johna.

Anketa

Unesl podle vás Jiří Paroubek volební výsledek?

Hlasovalo 1429 lidí.
Paroubek také varoval před hlubšími personálními změnami ve straně. Paroubkův projev zněl až za dveře uzavřeného zasedání sněmovního klubu ČSSD, kde jej vyslechli novináři. Před závěrem proslovu, na jehož konci zněl potlesk, byli vykázáni dál od zasedací místnosti.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Paroubek hledá viníky neúspěchu: Tvrdík, Emmerová, Palas a média

 O Věcech veřejných Paroubek hovořil jako o "mafiánském projektu ODS" a o Johnovi jako o drzém, nestoudném lídrovi, demagogu a populistovi. "Je nutné s tím počítat," varoval poslance ČSSD Paroubek, podle kterého budou hrát Věci veřejné roli opozice ve vládní koalici, o které s nimi vyjednávají ODS a TOP 09. Johna označil za pravděpodobně hlavního soupeře ČSSD.

"Lepší změnit trenéra než tým“

Ve vedení sociální demokracie je podle něho osm až deset lidí, za něž nyní není náhrada pro debaty a obraz strany. "Je lepší měnit trenéra než tým," zdůraznil Paroubek, jenž se také pozastavil nad údajně slabou aktivitou členů sociální demokracie. "Jsme někdy generálové, někdy maršálové bez vojska," posteskl si.

Končící šéf se vyjádřil obecně ke stranickému sjezdu. Měl by zvolit nového předsedu, kandidovat chtějí první místopředseda Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Paroubek upozornil na to, že pokud by se sjezd konal koncem září, zasáhl by do předvolebního boje a mohla by utrpět jednota sociální demokracie. Na podzim budou lidé volit část senátorů a obecní zastupitele.

Kritika médií

Slabší než očekávaný volební zisk ČSSD vidí Paroubek například v kampani ODS, která nebyla pozitivní, ale měla podle něj odradit voliče ČSSD. Paroubek poukazoval na údajné výpady médií vůči sobě a vyjádření celebrit v tisku, které se vyslovovaly prakticky shodně pro pravicové strany, i postoje zájmových skupin, jmenoval farmaceutické firmy a velké finanční skupiny. "Byli jsme masírováni ze všech stran," poznamenal.
 

Podle Paroubka sebraly sociální demokracii 5 až 10 % hlasů především tři strany, mezi kterými nechyběly Věci veřejné a SPOZ Miloše Zemana.

Sociální demokraté podle něho měli více poukazovat na dluhy, které zanechala vláda ODS v čele s Mirkem Topolánkem. Stav veřejných financí byla podle Paroubka jediná programová oblast, v níž lidé nedávali přednost ČSSD před jinými stranami.


"Mám obavu, že spějeme ke schodku 200 miliard korun. Vláda pravice změní za čtyři roky Českou republiku k nepoznání," uzavřel Paroubek. Po jeho projevu následoval mohutný potlesk nově ustaveného poslaneckého klubu.

Vláda bude mít podle Paroubka po podzimních volbách 1,5 roku na provedení nepopulárních kroků. Sociální demokraté se musí připravit na opoziční roli, dodal.

tn.cz / ČTK