Fischer zítra premiérem, vláda po Velikonocích. Bude ŠROTOVNÉ

Mirek Topolánek, Jiří Paroubek a Jan Fischer se dohodli na nové vládě. Nový premiér Fischer začne jednat po Velikonocích.

Anketa

Souhlasíte s tím, aby novým premiérem byl Jan Fischer?

Hlasovalo 895 lidí.
Šéfové ODS a ČSSD doladili detaily o dohodě, která by měla vést k předčasným volbám. Už ve čtvrtek ve 14:00 by podle domluvy měl prezident Václav Klaus jmenovat šéfa statistického úřadu Jana Fischera premiérem.

Vláda by měla dostat konkrétnější rysy v příštím týdnu. "Rozhovory o personálním složení zahájíme po velikonočních svátcích," řekl Fischer.

 

Už v úterý večer se zástupci ODS a ČSSD dohodli na opatřeních proti krizi. Čtyři ze sedmi opatření prosadila opozice. Vláda by měla podle přání ČSSD prosadit šrotovné. Jednání se zúčastnili Petr Nečas a Martin Říman za ODS a Bohuslav Sobotka s Milanem Urbanem.

 

ČSSD podle Kalouska podpoří zrychlení odpisů, novelu insolvenčního zákona a slevu na sociálním pojištění, kterou původně odmítali. Vláda naopak "může projevit dobrou vůli" na mírném zvýšením podpor v nezaměstnanosti, zvýší slevy na dítě a připraví rámec pro případné zavedení šrotovného.


Šrotovné je navrženo ve výši 30 tisíc korun na pořízení automobilu do hodnoty 500 tisíc korun.
 

"Prezident republiky Václav Klaus vyjádřil uspokojení nad řešením, které odpovídá jeho požadavkům, jež zformuloval poté, kdy vláda podala demisi. Rozhodl se jmenovat Jana Fischera do funkce předsedy vlády ČR na Pražském hradě ve čtvrtek," uvádí web Pražského hradu.

Podívejte se na reportáž, která mapuje spory uvnitř lidovců a úterní jednání ČSSD a ODS, z níž definitivně vyšlo jméno nového premiéra.
Fischer zamíří za Klausem na Hrad. Topolánek s Paroubkem nevyloučili, že by ministry mohli navrhnout i lidovci. Podle Paroubka byl v Kramářově vile i Fischer, který s dohodou šéfů ODS a ČSSD souhlasil.


Paroubek s Topolánkem jsou hlavními postavami posledních dnů vládní krize. Občanští a sociální demokraté se museli domluvit na vzniku úřednické vlády bez rebelujících lidovců. Proto už v úterý zástupci obou nejsilnějších stran předložili do Sněmovny návrh zákona o předčasných volbách. Ty by se měly konat do 15. října.Topolánek se obával, že pokud se s Paroubkem nedomluví, měl by rozhodující vliv na novou vládu prezident Klaus. S tím nemá Topolánek dobré vztahy, které se ještě po vyslovení nedůvěry vládě vyhrotily.


Lidová strana od nedělní dohody ustoupila. V KDU-ČSL jsou dvě křídla. Předseda strany Čunek se nechce na nové vládě podílet, ministr financí Miroslav Kalousek ji naopak podpoří. Pro dohodu je i předseda lidoveckého poslaneckého klubu Pavel Severa.

 

Podle našich informací už podpis pod dohodou připojil i lidovecký poslanec Ladislav Šustr a dá se očekávat, že podporu úřednické vládě podepíší i ministryně Vlasta Parkanová a Milan Šimonovský.

 

Kdo je Jan Fischer

 

Jan Fischer se narodil 2. ledna 1951 v Praze. Vystudoval národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické, obor statistika a ekonometrie. Po vysoké škole nastoupil do statistického úřadu, v roce 1990 se stal místopředsedou tohoto tehdy ještě federálního úřadu.

 

Od září 2000 pracoval jako ředitel oddělení produkce společnosti Taylor Nelson Sofres Factum a od března roku 2002 až do jmenování předsedou ČSÚ v roce 2003 byl vedoucím výzkumných pracovišť fakulty informatiky a statistiky VŠE. Jan Ficher je podruhé ženatý a má tři děti. V letech 1980 až 1989 byl členem KSČ, nyní není členem žádné politické strany.

ora, bit s přispěním Vladimíra Keblúška TN.cz