Paroubkovi se nelíbí doporučení biskupů, Dukovi poslal dopis

Předseda ČSSD poslal předsedovi České biskupské konference Dominiku Dukovi kritizující dopis. Nelíbí se mu zásah biskupů do předvolební kampaně.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek odeslal ve středu dopis předsedovi České biskupské konference (ČBK) Dominiku Dukovi. Kritizuje v něm počínání biskupů, kteří otevřeně radí voličům, koho mají volit.

Reaguje tak na dokument rady Iustitia et pax při České biskupské konferenci, která dává rady křesťanským voličům pro nadcházející volby. Pod dokumentem je podepsaný biskup Václav Malý.

 

Dokument naleznete zde

 

Podle Paroubka by církev rozhodně do probíhající předvolební kampaně neměla zasahovat. "Pokud katolická církev na jedné straně prosazuje církevní restituce a odůvodňuje je odlukou církve od státu, a na straně druhé se stává aktérem probíhající volební kampaně a sděluje voličům, koho mají, či nemají volit, pak takové chování katolické církve budí oprávněné rozpaky," uvedl Paroubek.


Reakci Paroubka označil jeho rival z ODS Petr Nečas za "hysterickou a ve své podstatě nedemokratickou." "Rád biskupovi Malému podrobně představím náš návrh zákona o rozpočtové kázni a odpovědnosti, který reálně může přispět k ozdravení veřejných financí," napsal volební lídr ODS Petr Nečas.
 

Šéf ČSSD je přesvědčen, že právě sociální demokracie je nositelkou principů, které jsou vlastní také křesťanství, tedy solidarity a sociální spravedlnosti.
 

Česká biskupská konference by si podle Paroubka měla také uvědomit, že pokud chce varovat občany před stranami, jež by zemi ještě více zadlužovaly, měla by si uvědomit, že právě ODS je subjektem, který zemi uvrhl do dluhové propasti a ve spolupráci s TOP 09 by ve zhoršování stavu veřejných financí pokračoval.
 

Navíc, pokud církve brojí proti dalšímu zadlužování země, měly by se samy vzdát konceptu církevních restitucí, na nichž se dohodly s vládou Mirka Topolánka. ČSSD sama sice uznává, že církve mají na určitou část restitucí nárok, je ale nezbytné přihlédnout k aktuální finanční situaci země a také k možnostem občanů.
 

K církevním restitucím by se měly také jasně vyslovit ostatní politické strany. "Svůj názor by v této věci také měla jasně sdělit i Česká biskupská konference, neboť svým vstupem do volební kampaně tuto otázku nastolila a převzala za sebe i velkou míru odpovědnosti za tento bezprecedentní krok," zdůraznil Paroubek.

 

Česká biskupská konference se ve středu od prohlášení předsedy rady Iustitia et pax při ČBK distancovala.

muf tn.cz / Mediafax