Pasy pro děti a lehčí kufry! Pozor, před sezonou se mění pravidla při cestování

Již pro letošní letní dovolenou platí změny, které nám cestování do zahraničí pěkně prodraží. Dětem je nutné povinně pořídit pas, kufry musíme mít lehčí o 5 kilo, jinak si za ně připlatíme, a do Francie budeme moci jen s alkoholtesterem.

Asi největší změnou platnou od letošní turistické sezóny je nutnost pořídit dětem pro cestu do zahraničí vlastní cestovní pas. Děti mohly být dosud zapsané v pasech rodičů, tato možnost ale 26. června zaniká.

 

Pasy pro děti
 

Děti budou muset mít svůj pas bez ohledu na věk, nařízení se vztahuje i na kojence, přičemž platnost pasu bude 5 let. Protože pasová fotografie musí být aktuální, zřejmě tedy bude nezbytné ji v případě dokladů dětí měnit každý rok.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Češi mění cíle letních zájezdů! Bojí se nebezpečných lokalit. SROVNÁNÍ CEN
 

Vyřízení cestovního pasu se strojově čitelnými a biometrickými údaji trvá do 30 dní, dětem do 15 let je vydáván na 5 let a stojí 100 korun, dětem nad 15 let na dobu 10 let a stojí 600 korun.
 

Druhou možností je pořízení cestovního pasu bez strojově čitelných a biometrických údajů, který se vydává do 15 dnů, stojí 1000 kč pro děti do 15 let, 1500 pro děti nad 15 let a platí jen šest měsíců.

 

Kufry mohou mít maximálně 15 kilo
 

Další změna se vztahuje k cestování letadlem. Asociace českých cestovních kanceláří ve své tiskové zprávě uvedla, že největší přepravce českých turistů Travel Service a také  společnost SmartWings od 1. května snižují váhový limit pro zavazadlo cestujícího v ekonomické třídě z 20 kg na 15, přičemž váha příručního zavazadla smí být jen 5 kg.
 

Příruční zavazadlo bude nově nutné předložit na odbavovací přepážce ke kontrole a bude označeno visačkou „APPROVED CABIN BAGGAGE“. Jinak zaplatíme poplatek 1250 korun.
 

Při překročení váhového limitu z 15 až na 23 kg si připlatíme750 korun, pokud bude zavazadlo vážit nad 23 kg, bude nás to stát 1250 korun.

 

Alkoholtester ve Francii
 

Ještě hlouběji do kapsy sáhnou cestující do Francie. Řidiči, kteří tam plánují jet letos v létě na dovolenou autem, musí dovybavit svůj vůz alkoholtesterem. Nařízení platí ve Francii od 1. července a jeho nedodržení se bude trestat pokutou ve výši zhruba 300 korun
 

hel TN.cz