galerie Obrovská vlna rasismu

PATERČATA rozdělila Česko: Jedni jim přejí ZDRAVÍ, druzí ZÁVIDÍ a jsou rasisté

Paterčata
Zdroj: stance.cz

Jsou na světe jen pár dní, a přesto už stačila rozdělit Českou republiku. Řeč je o paterčatech, která se narodila o minulém víkendu. Někteří přejí jejich rodičům plno sil a dětem zdraví. U části populace ale solidarita s početnou rodinou vyvolala vlnu negativních reakcí. "Proč oni a ne já?" ptají se často závistiví Češi. Mladá rodina se stala i terčem řady rasistických útoků.

Čtyři kluky a holčičku přivedli na svět lékaři v porodnici v pražském Podolí císařským řezem. Maminka Alexandra Kiňová i historicky první paterčata v Česku jsou v pořádku.

 

Když se informace o tom, že třiadvacetiletá žena čeká paterčata dostala napovrch, vyvolala tato zpráva poprask. Mnoho lidí chtělo mladé rodině pomoct. Někteří posílali peníze, jiní oblečení nebo různé hračky pro miminka. Rodině obstarali středočeské Milovice i byt, kde budou moct miminka vychovávat.

 

Podívejte se na fotky paterčat jen pár minut po jejich narození

GALERIE: Paterčata pár minut na světě

1
/
15
Zdroj: stance.cz
Porod paterčat - 1

 

Krom pomoci a pozitivních reakcí ale rodina musí čelit i řadě negativních útoků. A to nejčastěji na sociálních sítích. "Nenarodilo se dnes víc dětí? A kolik z těch rodin dostane to, co tato?" závistivě komentuje dary rodině jedna z diskutujících. "Představili jim nový byt, kam se mají přestěhovat . . . náklady na bydlení jen nájem 12 tis. plus náklady na energie, oba krčili rameny, že nevědí z čeho to budou platit . . . ale oni si poradí . . . určitě o nich ještě uslyšíme," kvituje jí druhá závistivá žena.

 


Pokaždé, když se podobný komentář někde objeví, strhne se vlna slovních přestřelek. "Jak můžete být tak hnusní? Sotva se narodili a už se o nich mluví jen ve zlém? Sakra jsou to jen děti, které nemohou za to, že se narodili!" nechápe útoky čtenářka TN.cz Marie Siváková.

 

 

Některé z negativně laděných komentářů jsou silně rasistické. Pisatelé upozorňují na to, že matka i otec jsou Romové a podle nich se jim takové péče dostalo jen kvůli barvě jejich pleti. Nezvykle velké vlně rasismu si všimla i některé ze zahraničních médií.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o narození miminek: 

 

 

ČTĚTE TAKÉ

V Americe přišla na svět paterčata, Česko se jich dočkalo také

Paterčata už dostávají mateřské mléko. Podívejte se na jejich PRVNÍ FOTKY

kos TN.cz