PERNÁ NOC HASIČŮ: Kvůli bouřkám vyjížděli nejméně 300x

Silné bouřky s extrémní bleskovou aktivitou, nárazový vítr a průtrže mračen zasáhly ve středu večer takřka celé území Čech. Nejhorší byla situace v Jihočeském kraji, kde hasiči v souvislosti s meteorologickou situací zaznamenaly přes tři sta událostí.

Postupující studená fronta od jihozápadu vehnala na naše území bouřkové pásmo kolem sedmé hodiny večer. K nejvyššímu počtu událostí vyjížděli hasiči na jihu Čech, kde podle operačního důstojníka zaznamenali na 320 událostí.

 

PSALI JSME:

SILNÉ BOUŘKY PUSTOŠILY ČESKO! Blýskalo se 315x za minutu

 

"Většinou se jednalo o pády stromů na komunikace a budovy," uvedl operační. K nejhůře zasaženým regionům patřilo Prachaticko, kde na silnicích 122, 145, 142, 14128, 144, 141, 143 v obcích Netolice, Hracholusky, Vitějovice, Těšovice, Husinec a Prachatice ležely silné větve i celé stromy. Kvůli vyvrácenému stromu musela být uzavřena také silnice 140 u obce Putim na Písecku, kde strom vytrhl půlku vozovky. Na místě vznikla díra dva krát pět metrů o hloubce 1,5 metru. Na odstraňování škod pracovali kromě hasičů i pracovníci správy a údržby silnic. Bouřky v Jižních Čechách zastavily i některé vlaky, a to mezi obcí Chotoviny a Českými Budějovicemi, dále byla uzavřena trať Červená nad Vltavou - Vlastec a Strakonice - Čejetice. Podle webu Českých Drah měla uzavírky na svědomí porucha trakčního vedení po pádu stromů na elektrické vedení. Některé vlaky nahradily dráhy autobusovou dopravou. Někde se podařilo opravit trať během noci, na řadě míst ale opravy potrvají i ve čtvrtek.

 

V Plzeňském kraji bylo bouřkami nejvíce postihnuto Sušicko, kde bylo podle mluvčího společnosti ČEZ Martina Sobotky hlášeno šest poruch vysokého a jedna porucha na velmi vysokém napětí. I na Sušicku vyjížděli hasiči k popadaným stromům a k odčerpávání vody ze zatopených komunikací. "Veškeré zásahy, kterých jsme zatím zaznamenali zhruba 60 až 70 se obešly bez zranění osob. Kromě odstraňování následků prudkého větru a deště jsme vyjížděli ke dvěma požárům stodol zapálených úderem blesku," uvedl pro Mediafax operační důstojník plzeňských hasičů. V Radešově u Rejštejna bouře doslova srovnala se zemí dětský stanový tábor. Agenturu Mediafax o tom informovala Petra Votočková, která měla v táboře členy své rodiny. Podle jejích slov strašlivá smršť v táboře zničila dvacet stanů. Všichni táborníci se naštěstí před bouří dokázali bezpečně schovat a kromě zranění nohy jednoho z nich vyvázli bez zranění. Podle operačního byly rovněž monitorovány hladiny řek především na Šumavě, které v důsledku vydatných srážek začaly stoupat.

 

Do středních Čech bouřky dorazily zhruba po dvacáté hodině. I zde vítr vyvracel a lámal stromy a přívalový déšť zatopil spodní část obce Nový Knín na Příbramsku. V Říčanech pak voda zaplavila podjezd pod železničním mostem. Ve Zvoli poblíž Vraného nad Vltavou blesk zapálil les.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o bouřlivém počasí:

 

 

V Praze řešili hasiči v souvislosti s hydrometeorologickou situací od 21 hodin zhruba 40 případů. Podle mluvčí pražských hasičů Pavlíny Adamcové vyjížděli hasiči ve většině případů k popadaným stromům a větvím na komunikace a to především na Smíchov, do Motole, na Malou Stranu či do Braníku. V okrajových částech Prahy byli o výpomoc požádáni jednotky Sboru dobrovolných hasičů, např. v Kolovratech, Uhříněvsi, Královicích nebo Horních Měcholupech. Voda z přívalových dešťů v metropoli zaplavila také několik komunikací. Jednalo se zejména o podjezd pod Barrandovským mostem směrem na Strakonickou, Pařížskou ulici, podjezd pod mostem v Petrohradské ulici, ulici Chlumeckou v místě podjezdu pod tubusem metra a o točnu tramvají na Bílé hoře. Odčerpat vodu bylo také třeba ze stanice metra Můstek a z tubusu metra mezi stanicemi I. P. Pavlova a Vyšehrad, kde kvůli opravě Nuselského mostu voda protekla odhalenými dilatačními spárami. Na Vinohradech voda zatopila výtahovou šachtu a na Žižkově kotelnu. Kromě odčerpávání vody a odstraňování popadaných stromů zasahovali pražští hasiči i u požáru trafostanice v ulici V Holešovičkách a u požáru elektrické lampy veřejného osvětlení v Jabloňové ulici v Záběhlicích.

 

Severovýchodní část Čech byla kalamitou zasažena už jen částečně. Na Hradecku hasiči vyjížděli zhruba ke dvaceti událostem a v Pardubickém kraji zaznamenali pouze jeden případ. Podle slov krajského operačního důstojníka hasičů tam na návěs kamionu spadl strom.

 

Silné bouřky se vyznačovaly vysokou bleskovou aktivitou. Odborníci v době největší aktivity středečních bouřek dokonce napočítali rekordních 315 blesků za minutu. Agentuře Mediafax to sdělil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. "Jestli je to rekord, to nevím, ale bouřková aktivita byla opravdu mimořádně vysoká. Za posledních patnáct hodin bylo napočítáno 32 tisíc blesků, a to v České republice a v jejím nejbližším okolí. Protože jiná bouřka za těch patnáct hodin nebyla hlášena, lze počet blesků vztáhnout jen na tu večerní bouřku," uvedl Dvořák. Údaj o 32 tisících blesků se vztahoval k 21. hodině.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax