Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.1. 2013 13:39
Zastavené stíhání

Pitr a Srba jsou volní. Amnestie zastavila kauzy, v nichž stát přišel o 50 milionů!

Zdroj: TV Nova

Tomáš Pitr, Karel Srba nebo Miroslav Provod jsou volní. Soudy zastavily jejich trestní stíhání. V případě Pitra a Provoda se amnestie vztahuje na daňové delikty, v případě Srby jde o nevýhodný pronájem Českého domu v Moskvě.

Na Tomáše Pitra, Miroslava Provoda a Karla Srbu se vztahuje prezidentská amnestie, jsou tak volní. V nyní zastavené kauze připravili podle obžaloby Pitr a Provod za pomoci fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost stát na daních o zhruba 23,5 milionu. Muži byli původně v roce 2006 odsouzeni k pětiletým trestům za podvody. Soudy ale loni rozsudky zrušily a kauzu začaly znovu projednávat.
 

Prvoinstanční senát pak uvedl, že skutky obou podnikatelů nejsou z pohledu dnešní právní úpravy trestnými činy. Soudu se totiž podařilo prokázat pouze to, že muži uzavřeli fiktivní smlouvy, aby mohli zadat odpočet DPH. Nelze však prý již dohledat, zda finanční úřad na základě jejich faktur daně odpočetl a zda vůbec odpočet uplatnili. Podle soudce se tak Pitr s Provodem dopustili přípravy k trestnému činu zkrácení daně. Nový trestní zákoník, platící od roku 2010, ji ale nepovažuje za trestnou.
 

V případě bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby sice soud zastavil trestní stíhání. Místopředseda soudu Libor Vávra však uvedl, že případ zatím nekončí, bude se jím zabývat ještě odvolací vrchní soud.
 


Obžaloba v kauze viní Srbu, bývalého šéfa akciové společnosti Hotel Český dům Stanislava Breie a tehdejšího hlavního účetního moskevského komplexu Miroslava Karla z trestných činů zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Muži údajně způsobili škodu přes 26 milionů krorun.
 

Prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii letos 1. ledna. Zmíněných případů se týká druhý článek amnestie, v jejím rámci Klaus nařídil zastavit veškerá trestní stíhání trvající déle než osm let se sazbou nižší než deset let vězení.
 

tn.cz / ČTK / hmr