Po celém světě se vzpomíná na oběti holocaustu

Jom ha-šoa, Den vzpomínání na oběti holocaustu, připomíná hrdinství vězňů nacistického ghetta ve Varšavě.

Nadační fond obětem holocaustu a Institut Terezínské iniciativy pořádá od 14 hodin na náměstí Míru v Praze čtení jmen obětí šoa ke Dni vzpomínání na oběti holocaustu.

 

 

Letos svou účast přislíbili například primátor hl. m. Prahy Pavel Bém, starostka Prahy 2 Jana Černochová, zástupce izraelského velvyslance Shahar Shelef, Dagmar Lieblova, předsedkyně Terezínské iniciativy nebo Jan Fischer jr., syn předsedy vlády.

 

Jom ha-šoa

 

Téměř měsíc dokázalo několik desítek vysílených a nedostatečně ozbrojených lidí vzdorovat vojenské přesile svých věznitelů. Povstání je dodnes příkladem lidské síly a odhodlání nepropadnout ani v bezvýchodné situaci beznaději a rezignaci na vlastní svobodu a důstojnost. V tento den se po celém světě připomíná památka všech obětí holocaustu.

 

 

 

"Veřejným čtením jmen jednotlivých obětí holocaustu chceme především uctít památku těch, kteří byli nespravedlivě diskriminováni a zavražděni v nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborech. Rádi bychom ale také upozornili na projevy antisemitismu a rasismu v dnešní době," říká Marta Malá, ředitelka Nadačního fondu obětem holocaustu.

 

Veřejné vzpomínky se zúčastní pamětníci šoa, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských a romských organizací i všichni, kteří chtějí vzpomenout na své blízké či jen vyjádřit svůj postoj k projevům netolerance v současnosti.

 

 

Návštěvníci akce se mohou navíc seznámit s informačními materiály o činnosti pořádajících organizací i se zdroji informací o dějinách Židů a Romů ve 20. století. Součástí akce bude prezentace osobních příběhů obětí holocaustu, které zpracovali žáci pražských škol a právě probíhající výzkum zaměřený na analýzu projevů antisemitismu v České republice v posledních dvaceti letech.

 

 

"Doufáme, že tento projekt přináší dostatek materiálů využitelných ve výuce a poslouží při prevenci antisemitismu a rasismu. Výsledky jsou proto určeny hlavně učitelům základních a středních škol, kteří se stále častěji setkávají s antisemitskými předsudky a stereotypy, včetně popírání holocaustu,“ říká Tereza Štěpková z Institutu Terezínské iniciativy.

 

 

Od roku 1989 došlo na našem území k desítkám útoků na židovské památky, objekty i osoby, popírání událostí holocaustu, relativizace počtů a utrpení obětí nacistické perzekuce a teorie o židovském spiknutí si nachází prostřednictvím internetu cestu ke čtenářům.

TN.cz