Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Začíná astronomické jaro. Bude jasná obloha, deštníky nechte doma!

Zdroj: TV Nova

Deštníky v úterý potřebovat nebudete. A teplé zimní bundy mohou také zůstat viset doma. První den letošního astronomického jara se připravte na teploty až 15 stupňů Celsia.

V úterý bude v České republice převážně jasno. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 11 až 15 °C, v 1000 m na horách kolem 6 °C.

 

 

Bude vát slabý proměnlivý vítr o rychlosti do 4 m/s.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Dnes v 6 hodin a 14 minut středoevropského času začalo letos takzvané astronomické jaro. Ve chvíli, kdy Slunce stane přesně nad rovníkem, nastává jarní rovnodennost, což znamená, že den bude stejně dlouhý jako noc a bude se dále prodlužovat.

 

Jarní rovnodennost nezačíná vždy ve stejný den, připadá na 20. či 21. března a mohou za to přestupné roky. Podstatné je, že se bude den prodlužovat až do letního slunovratu 20. června, kdy bude den dvakrát delší než noc. Tehdy Slunce dosáhne obratníku Raka a začne se opět vracet k rovníku. Dosáhne ho 22. září. To už bude den opět stejně dlouhý jako noc a bude se až do prosince dál krátit.

 

V noci na neděli 25. března se čas posune o hodinu dopředu a začne platit letní středoevropský čas. Lidem se ale o hodinu zkrátí čas na spánek.

 

Letos by astronomické jaro mělo provázet i jarní počasí s teplotami kolem 15 stupňů Celsia. O víkendu teploty šplhaly až k letním hodnotám, po celé České republice padaly teplotní rekordy a podle meteorologů by mohly nadprůměrné teploty a podprůměrné srážky vydržet i v příštích týdnech.

 

 

tn.cz / Mediafax