Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Mrazy mírně polevily. Výraznější oteplení až v půlce února

V noci ze soboty na neděli bylo nejchladněji v Šindelové, Oboře, kde naměřili 30,2 stupňů Celsia. Meteorologové předpovídají výraznější oteplení až na polovinu února.

I přes to, že se mírně oteplilo, padlo v neděli 20 teplotních rekordů. Většinou se však teploty pohybovaly mezi -15 a -20 stupni Celsia.

 

V neděli místy sněžení

 

V neděli bude polojasno až oblačno. Během dne od jihovýchodu bude přibývát oblačnosti. Ojediněle se může objevit slabé sněžení. Nejnižší noční teploty klesnou na -15 až -19 °C, při malé oblačnosti a sněhové pokrývce kolem -22 °C. Nejvyšší denní teploty budou -12 až -8 °C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s, na východě postupně čerstvý 4 až 8 m/s. I nadále meteorologové varují před silnými mrazy.

 

 

Pod -20 °C se dostala v noci na neděli teplota i na dalších místech České republiky. Teplotní rekordy z 60. let minulého století padly v Chebu (-21,4 °C) a na letišti Olšova Vrata v Karlových Varech (-22,3 ° C). Mrazivo bylo také na Lysé hoře v Beskydech (-22,3 °C), na Klínovci (-20,4 °C), v Mariánských Lázních (-21,6 °C) nebo v Krásném Údolí (-20,9 °C).
 

ČTĚTE TAKÉ:
 

Holomrazy ohrožují úrodu! Vzrostou kvůli tomu ceny potravin?

 

Jeden z teplotních rekordů dostihl také prezidenta Václava Klause, který se zotavuje z výronu v levém kotníku a operaci šedého zákalu na zámku v Lánech. Teplota v obci spadla na -16,9, což tu pamatoval naposledy Klausův předchůdce Václav Havel, když byl ještě československým prezidentem. Předchozí rekord z roku 1991 v noci na neděli v Lánech padl.

 

Na Valentýna se oteplí

 

Tuhé mrazy s ranními minimálními teplotami mezi -15 až -20 °C potrvají podle výpočtů meteorologů ještě do 13. až 15. února. Na některých místech se v tomto období může teplota dostat i k -30 °C.


Obrat přijde okolo Valentýna, kdy má do Česka začít opět proudit teplejší vzduch od Atlantiku, který přinese více srážek a v nižších polohách vyžene rtuť v teploměru nad nulu.

 

Rekordní noc se nekonala

 

V noci z pátka na sobotu byla opět jasná obloha a opět se objevily kruté mrazy. Při zatažení se však v Krušných a Jizerských horách mírně oteplilo.

 

Na stanici Kvilda - Perla klesla teplota na 37,7 stupňů Celsia, píše se na jejích webových stránkách. Teploty pod -30 byly i na dalších místech.

 

ČHMÚ ráno ohlásil že pod třicet stupňů klesla teplota ještě na dalších čtyřech místech. Na Horské Kvildě naměřili -33,3 °C, na Rokytské slati -30,8 °C, v Kořenově-Jizerce a na Hliništi ukázal teploměr -30 °C.

 

Přes noc padly teplotní rekordy na jednadvaceti měřicích místech na severu Moravy. Nejchladněji bylo v Jeseníku, kde teplota klesla na minus 26,6 stupně Celsia a tím byl pokořený rekord z roku 1991.


Počasí na sobotu

 

V sobotu bude polojasno až skoro jasno, od jihovýchodu bude oblačnosti přibývat.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Večer na východě území bude ojediněle sněžit. Nejvyšší denní teploty budou -11 až -7 °C, v 1000 metrech na horách a
na severovýchodě kolem -15 °C.

 

 

PSALI JSME:

Jak dlouho bude ještě mrznout? Podívejte se na PŘEDPOVĚĎ!

 

Vát bude mírný severovýchodní až severní vítr o rychlosti 2 až 5 m/s, na Moravě a ve Slezsku bude vítr čerstvý s rychlostí 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

muf tn.cz / mediafax / hru